Yatırım yapmaya başla!

Trump’ın Tehditleriyle Japon Otomobil Firmaları da Tehlike Altında!

AB'nin otomobil markalarını hedef aldıktan sonra Amerika Başkanı Trump, Japon üreticileri de ulusal tehlike olarak gördüğünü açıkladı...
Trump’ın Tehditleriyle Japon Otomobil Firmaları da Tehlike Altında!

Trump’ın Avrupa Otomobillerine yönelik aldığı yaptırım kararları altı aylığına ertelenmişti. Ertelense bile tüm Alman firmaları bir kere tedirgin olmuş ve en kötü senaryo için yeni yapılanma süreçlerine başlamışlardı. Çin ve AB’yi karşısına alarak tehditlerine devam eden Trump bu sefer de Japonları tehdit olarak gördüğünü açıkladı.

Amerika’nın agresif dönemini yaşadığını biliyor olsak da ülkesinde çok sevilen Uzak Doğu üreticilerini tehlike olarak şimdi görmesi şaşırtıcı. Toyota CEO‘su da bu konu hakkında görüşlerini bildirdi. Detaylar aşağıda;

Trump’ın “İthal arabalar ve parçaları ulusal güvenlik tehdidi” açıklaması Japonlarda çok fazla kötü etki yaratacak.

Amerika ve Japon otomobil markası denildiğinde akla gelen ilk isim Toyota oluyor. Pazarda sağlam hamlelerle ilerleyen Uzak Doğulu marka, aslında tehdidi en çok üzerine alınanlardan.

Amerika Başkanı’nın “1980 yılından ithal araçlar ülkemiz için sorun teşkil ediyor ve burada iş yapmaları güvenli değil” sözlerine çıkan açıklamasında o tarihlerde ülkeye gelen Japon markaları işaret ediyor.

Toyota başkanı Akio Toyota, “Japonya Otomobil Üreticileri Birliği, Trump’ın vardığı sonuçlar karşısında endişelidir. Uzun zamandır ABD’de yatırım ve istihdama olan katkılarımızı memnuniyetle karşılamadığımızı belirten bir mesaj duyduğumuza üzüldük. Başkan olarak, bu kararın sonuçları olacaktır” dedi.

Yatırımın en büyüğünü Toyota yapmış olsa da diğer temsilcilerin de bazı ana üsleri ABD topraklarında.

Halkın istediği şekilde araba portföyleri hazırlayan ve arzu ettikleri şekilde modellerin konforlarını detaylandıran Japonlar “neden şimdi” olduğunu çözmeye çalışıyor. Savaş çıkarmaya karşı verilen bahaneler olarak da görülen kararlar Nissan, Honda, Mitsubishi, Mazda, Suzuki, Subaru, Kawasaki ve Yamaha gibi toplamda 9 markasının ABD’deki varlığını etkileyecek gibi gözüküyor.

Trump, Amerika’da yerli yatırımcının daha fazla üretip satmasını istiyor. Ve dünya genelindeki fabrikalarını kapatarak ABD’ye çekilen Ford gelişmeleri de bunun bir göstergesi olabilir. İthal araba azaltma eğilimine karşı yapılan ataklar, gerçek manada işleyişi ve firmaların finansal dengelerini çok ağır etkileyebilir.

Yaptırım olduğu takdirde en fazla darbeyi alacak Toyota, yine çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Toyota, “Ticari kısıtlayıcı önlemler, ABD tüketicilerini dezavantajlı hale getirmeyeceği gibi ABD otomotiv endüstrisi ve ekonomisine de ciddi bir darbe getirecek, aynı zamanda ABD’de üretilen araçların küresel rekabetçiliğini de olumsuz yönde etkileyecek. ABD’deki şirket yatırımlarını baskılayacaktır.” dedi.

Tehditler karşısında özellikle Toyota’nın daha fazla tepki vermesi, 5 yıllık ABD planlarına 3 milyar dolardan fazla para harcamış olması. Japon Otomobil Üreticileri Birliği’nin 93.000’den fazla doğrudan Amerikan işi sağladıklarını söylüyor.

İlginizi Çekebilir :

Trump Tarife Açıklarsa Alman Otomobil Sektörü Yüzde 12’ye Kadar Düşebilir

Trump, evet bir şeyler diyor ve dünyayı savaşmakla korkutuyor. Peki bunları hesaplayarak mı yapıyor? Bahsettiğimiz hacimsel olarak geniş yatırımları Toyota haricinde 8 Japon firması daha yaptı ve yapmaya devam ediyor.

Diğer bir konu da insanları istedikleri arabalardan çok kendi istediği araç markalarına mecbur kıldırması da ne kadar doğru! Trump, ulusal tehdid olarak aksettirdiği firmalarla pazarlık için 180 günlük bir zaman belirlediğini söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum