Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Tarifelerin Şirketlerin Çin’den Çıkmasına Neden Olduğunu Söyledi

ABD Başkanı Donald Trump katıldığı programda, tarifeler yüzünden şirketlerin Çin'den çıkmaya başladığını söyledi.
Trump Tarifelerin Şirketlerin Çin’den Çıkmasına Neden Olduğunu Söyledi
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, Çin mallarına ilişkin tarifelerinin, şirketlerin üretimini Vietnam ve Asya’daki diğer ülkelere taşınmasına neden olduğunu belirtti. Çin ile herhangi bir anlaşmanın “50-50” anlaşması olmayacağını da sözlerine ekledi. Trump, geçen hafta kaydedilen ve Pazar gecesi yayınlanan Fox News Channel programında Çin ile olası anlaşmaları üzerine konuştu.

Trump, ABD ve Çin arasında gerçekten çok güçlü bir anlaşma olduğunu ama Pekin’in bunu değiştirdiğini söyledi.

Çin Anlaşmayı DeğiştirdiBunun üzerine yeni tarifeler açıkladığını belirten Trump, Çin’in anlaşmanın taslak metninde sistematik değişiklikler yaptığı gerekçesiyle 200 milyar dolarlık Çin malında gümrük vergilerini yüzde 25 düzeyine yükseltmişti.

En üst düzey Çinli ve ABD’li ticaret müzakerecileri arasında 10 Mayıs’ta sona eren son turdan bu yana başka bir pazarlık görüşmesi planlanmadı. Trump ve Xi’nin G20 Haziran zirvesinde bir araya geleceği söylenirken, Çin 1 Haziran itibarıyla 60 milyar dolarlık ABD malındaki gümrük vergisini artırmıştı.

Trump, Çin’in yaptığı değişikliklerin ardından söylemlerinde sert bir tutum sergilemeye başladı ve iki ülke arasında savaş yeniden başladı.

Trump Tutumunu SertleştirdiTrump, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki 10 aylık ticaret savaşını sona erdirmeyi amaçlayan görüşmelerin yeniden başlatılmasının pek mümkün olmadığını düşünüyor.

Fox News sunucusu Steve Hilton’un yaptığı röportajda tarifeleri artırmasından iki gün sonra gerçekleştiğini vurgulayan Trump, Çin’in fiyatlarına zam yapmaktan mutlu olacağını söyledi. Çünkü ABD’nin tarifelerden 100 milyar dolar veya daha fazlasını elde edeceğini söyledi.

Trump yine de en sonunda Pekin ile bir anlaşma yapılacağına inandığını söylerken, tarifelerin Çin’i öldürdüğünü belirtti.

Trump Yine de Pekin ile AnlaşacakTrump tüm bunlara karşın Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’e en son müzakere turlarından önce iki ülke arasında herhangi bir anlaşmanın “50-50” olmayacağını ve ABD’nin eski ticaret uygulamalarından dolayı daha fazla lehine olması gerektiğini vurguladı.

Trump, Demoktrat başkan adayı ve eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in muhafazakar bir yazarın, Biden’in oğlu Hunter Biden’in babasının devlet tarafından kontrol edilen Çin Merkez Bankası ile kazançlı bir iş anlaşması imzalamadaki konumundan yararlandığı iddiasıyla soruşturulması gerektiğini belirtti. Bu iddia Peter Schweizer’in 2018 tarihli “Secret Empires” isimli kitabında sunulmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu