Yatırım yapmaya başla!

Trump’ın Tarifeleri 2019 Tatil Sezonu için Şimdiden Plan Yapan Perakendecileri Vuracak

Trump’ın 200 milyar dolarlık Çin ürünündeki tarifeleri yüzde 25 yükseltmesi, 2019 tatil sezonu için halihazırda plan yapan perakendecileri vuracak. Detaylar aşağıda;
Trump’ın Tarifeleri 2019 Tatil Sezonu için Şimdiden Plan Yapan Perakendecileri Vuracak

Son birkaç gündür tüm dünya ABD-Çin ilişkilerine kilitlenmişken, Trump’ın tarifelerinin ABD’li perakendecileri vuracağı söylendi. Sonuçta Trump, ABD’li tüketicilerin çoğunun evleri için satın aldığı mobilya ve elektronik eşyalar da dahil 200 milyar dolar değerinde Çin ürünündeki vergileri yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkardı.

Ve bu tarifelerin, 2019 tatil sezonu için şimdiden plan yapan perakendecileri sıkıntıda bırakacağı belirtildi. Sonuçta sipariş vermek, fiyatları belirlemek ve hatta önemli personel kararları almak için çabalayan perakendecilerin tümü ek tarife belirsizliğine bağlı olarak çıkmaza girecekti ki bu yüklerin daha sonra tüketicilere geçmesi bekleniyordu.

Analistler, Home Depot, Lowe’s, Best Buy, Dollar Tree ve Tractor Supply gibi büyük perakendecilerin mobilya faktörü nedeniyle son tarife turundan en olumsuz etkilenecek firmalar olduğunu bildirdi.

Trump’ın Tarifeleri Perakendecileri VuracakNitekim söz konusu firmaların birçoğu Cuma günü yapılan işlemlerde düşüş gösterdi. Bununla birlikte geçen yıla uzanan ABD-Çin tarife savaşı devam ederken pek çok perakendecinin ithalat kaynaklarını çeşitlendirmeye başladıkları da doğruydu. Örneğin 2018 tatil sezonunda Macy CEO’su Jeff Gennette mağaza zincirinin yurt dışı tedarikçilerle agresif bir şekilde çalıştığını söylemişti. Fakat Trump’ın Çin saldırısı, fazlasıyla beklenmedik bir zamanda geldi.

Goldman Sachs analisti Christopher Prykull, birçok perakendecinin %25’lik olası bir hamle nedeniyle hazırlık yaptığını ama görüşmelerdeki ilerlemeler göz önüne alınarak bunların askıya alındığını söyledi.

Perakendeciler Tarife Hazırlıklarını Ticaret Müzakere İlerleme Nedeniyle Askıya Aldı Pryull ayrıca; “Yatırımcılarla yaptığımız görüşmelerde tarife riskinin genel olarak ortadan kalktığını da belirttik ve bu durum daha savunmasız perakendecilerin hisselerinden bazı dalgalanmalara yol açabilir” ifadeleriyle dikkat çekti. Sonuçta Trump Cuma günkü vergi artırımından sonra 325 milyar dolarlık Çin ürününe daha yüzde 25 vergi getirmekle tehdit etmişti. Ve bu ürün listesine giyim, oyuncak, ayakkabı gibi ürünler dahildi ki analistler yürürlüğe girdiği takdirde bu artışın pek çok perakendeci için daha büyük bir tehdit oluşturacağını dile getirdi.

Bu Nike da dahil olmak üzere spor ayakkabı yapımcılarını kandırabilirdi. Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayım Bürosu’na göre ülke 2018’de Çin’den 11.4 milyar dolarlık ayakkabı ithal etmişti.

Çin Tarifeleri Düşük Gelirli Aileleri vURACAK Bir araştırma da artırımın, tek bir aileye yüzlerce dolara mal olarak daha kötü sonuçlara yol açabileceğini göstermişti. Dünyanın en büyük perakendecisi olan Walmart da geçtiğimiz sonbaharda ABD yetkililerine yazdığı mektupta, tarifelerde yüzde 25’lik artışın düşük gelirli aileler için ciddi bir yük olacağını bildirmişti.

Walmart düşüncesini; “ya tüketici fazla ödeyecek, tedarikçi daha az alacak, perakende marjları düşük olacak, ya tüketiciler daha az ürün satın alacak ya da alımları tamamen bırakacak” diyerek açıklamıştı. Sonuçta Home Depot, Lowe’s, Best Buy ve Walmart dahil olmak üzere birçok perakendeci önümüzdeki haftalarda çeyreklik kazançlarını açıklamak üzere ve burada analistler, yönetim ekiplerine firmaların ek tarifelere ya da daha fazlasını nasıl ele alacaklarını soracaklar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum