Yatırım yapmaya başla!

Trump’ın Suudi Arabistan Eleştirileri Petrolü 12 Gündür Düşürüyor

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan'a yönelik saldırılarını sürdürürken petrol fiyatlarının tarihin en uzun düşüş serisini kaydetmesine neden oldu. İşte detaylar;
Trump’ın Suudi Arabistan Eleştirileri Petrolü 12 Gündür Düşürüyor

ABD Başkanı Donald Trump, OPEC’in en büyük üreticisi olan Suudi Arabistan ile arasındaki ipleri iyice germeye başladı. Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle birlikte başlayan gerginlik, şimdi de petrol üretiminin kısılmasına yönelik söylemlerle devam ediyor. Suudi Arabistan, OPEC’in azalan talebi gerekçe göstererek gelecek yıl petrol arzını kısmayı düşündüğünü dile getirirken; Trump, petrol üretimi kısıntısı olmayacağını umduğunu söyledi.

Petrol ise bu söylemler etrafında düşüşünü 12. güne taşıdı ve tarihin en uzun düşüş serisini daha da genişletti.

Petrol 12 Gündür DüşüyorVadeli petrol kontratları New York piyasasında yüzde 1,8 oranında düşüş kaydederken, 26 Ekim tarihinden bu yana düşüşünü yüzde 11 seviyesinin üzerine taşıdı. Ham petrol CFD’leri ise yüzde 0,22 oranında artı yönde hareket ediyor ve 58,95 dolardan alıcı buluyor. CFD’ler 3 Ekim tarihinde 76,89 dolar ile 2014 yılının Kasım ayından bu yana görülen en yüksek seviyeyi kaydetmişti.

Suudi Enerji Bakanı Khalid Al-Falih’in üreticileri Ekim ayındaki üretim seviyelerinden 1 milyon varil daha az petrol üretmelerini söylemişti.

Üretimi 1 Milyon Varil AzaltınTrump ise bunun üzerine Twitter hesabı üzerinden, “fiyatlar arza dayanarak çok daha aşağıda olmalı,” dedi. ABD hisse senedi piyasalarındaki güçlü düşüş ve doların 18 ayın zirvesine çıkması da geçen hafta ayı piyasasına giren petrol üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturdu.

Petrol fiyatları Ekim ayında 2014 yılından bu yana tarihin en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra Amerika’da petrol üretimi ve stokları artarken, ABD’nin İran’a yaptırım uygulamasına karşın bazı ülkeleri muaf tutmasıyla arz darlığı endişelerinin azalması ile geri geçildi. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının küresel ekonomiye ilişkin endişeleri artırmasıyla birlikte yatırımcılar, OPEC ve ortaklarının daha az üretip üretmeyeceğine bakmaya başladılar.

Trump, geçen hafta petrol fiyatlarında son haftalarda yaşanan düşüşe kendisinin sebep olduğunu dile getirmişti.

Trump Petrolü Ben Düşürdümİran’a yönelik yaptırımlarında 8 ülkeye muafiyet tanımasının ardından, bu düşüşü tetiklediğini hatırlatan Trump, “Bazı ülkelere süre verdim, çünkü talepte bulundular. Bunu yaptım, çünkü petrol fiyatlarının varil başına 100 veya 150 dolara çıkmasını istemiyorum. Çünkü fiyatları aşağı çekiyorum. Eğer bakarsanız petrol fiyatlarının aşağı düştüğünü görürsünüz,” ifadelerini kullanmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum