Yatırım yapmaya başla!

Trump’ın Son Tarifeleri Amerikalı Tüketiciler için Fiyatları İlk Kez Doğrudan Artırabilir

Başkan Donald Trump’ın Çin ithalatları üzerindeki son tarife turunun yüksek maliyetlerle tüketicileri vurabileceği söylendi. İşte ayrıntılar;
Trump’ın Son Tarifeleri Amerikalı Tüketiciler için Fiyatları İlk Kez Doğrudan Artırabilir

Başkan Donald Trump’ın Çin’e getirdiği son tarifelerin, yüksek maliyetlerle tüketiciyi vurabileceği söylendi. Sonuçta Trump, Cuma günü yaptığı açıklamada pek çok şirketin karşı çıkmasına rağmen Çin mallarına ilişkin tarifelerin Pazar gününden itibaren uygulanmaya başlayacağını belirtti.

ABD hükümetinin 1 Eylül’den başlayarak 112 milyar dolarlık Çin ithalatından yüzde 15’lik tarifeler alacağını dile getiren Trump, son zamanda gerilimdeki hafif yumuşamaya rağmen tarifelerde ısrarcı olmasıyla dikkat çekti.

İşte bu noktada, Trump’ın ticaret savaşını başlatmasından bu yana ilk kez Amerikan hane halkının fiyat artışlarıyla karşı karşıya olduğu söylendi.

Trump’ın Son Tarifeleri İl Kez Amerikalı Tüketiciler HissedecekÇünkü birçok ABD şirketi, müşterilere Çin ithalatında ödeyecekleri yüksek fiyatları aktarmak zorunda kalacağını söyledi. Bir yıldan uzun süredir tarife savaşında kilitli kalan ve milyarlarca dolarlık vergilerle tüm dünyayı endişelendiren savaşta, Amerikalı tüketiciler şimdiye kadar en kötüsünden kurtulmuştu. Trump yönetimi günlük hanehalkı ürünlerinin çoğunu tarife listesinden çıkarmış ve bunun yerine sanayi mallarını hedef almıştı. Ancak bu durumun, son tarifelerle birlikte değişeceği söyleniyor.

Trump’ın yeni programına göre Amerikalıların Çin’den satın aldığı tüketim mallarının yüzde 69’u, yeni tarifelerden etkilenecekti ki bu oran şimdiki yüzde 29’un çok üzerindeydi.

Trump’ın Son Tarifeleri Hanehalkı Geçecek Kaldı ki hepsi bu kadarla da sınırlı değildi. 15 Aralık’ta 160 milyar dolarlık başka bir Çinli ürün grubu için daha yüksek tarifeler uygulanacaktı. Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nden Chad Bown tarafından yapılan hesaplamalara göre o zamandan sonra Çin’de yapılan ve ABD’ye ithal edilen tüketim mallarının yaklaşık yüzde 99’u vergilendirilmiş olacaktı.

Bown da konuya ilişkin bir raporda, “Sonuç olarak, Trump’ın ticaret savaşının ilk kez, giyim, ayakkabı, oyuncak ve tüketici elektroniği gibi birçok hanehalkı bütçe ürünü için doğrudan fiyat yükseltmesi muhtemel” dedi. Trump ise aylardır ticaret savaşlarının kazanması kolay çatışmalar olduğunu ve tarifelerin bedelini ABD’nin değil Çin’in ödediğini savunuyordu.

Ama aslında tarifeleri ödeyenler, ABD’li ithalatçılar oluyordu. Çünkü ya daha yüksek maliyetleri kendileri absorbe edip daha az kar kabul etmelilerdi ya da yüksel maliyetleri müşterilere aktarmak zorundalardı. Öte yandan ABD’li ithalatçıların karşılaştıkları yüksek maliyetlerin, Çin’in para biriminin değerinin düşmesiyle bir miktar telafi edilebileceği de vurgulandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum