Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Yeniden Seçilmek için Pekin ile Anlaşmaya İhtiyacı Yok

ABD-Çin İş Konseyi, Trump'ın yeniden seçilmek için Pekin ile mutlaka bir anlaşma yapmaya ihtiyacı olmadığını ifade etti.
Trump’ın Yeniden Seçilmek için Pekin ile Anlaşmaya İhtiyacı Yok
Yorum

ABD-Çin İş Konseyi’nde kıdemli bir genel müdür, ABD Başkanı Donald Trump’ın 2020 başkanlık yarışında yeniden seçilmek için Pekin ile bir anlaşma yapmaya gerek duymadığını belirtti.

ABD-Çin İş Konseyi’nde hükümet işleri kıdemli genel müdürü olan Anna Ashton, “Şu an içinde bulunduğumuz ticaret savaşının, ABD’nin ekonomisini etkilemediği sürece, normal Amerikalıların Çin’e karşı sert görünmesi muhtemelen yeterli,” dedi.

Yine de hafta sonu boyunca yürürlüğe giren yeni tarifelerin, Amerikalıların satın aldığı her tüketici ürününü vuracağını sözlerine ekledi.  ABD ve Çin geçen yıldan bu yana birbirlerinin mallarına milyarlarca dolarlık tarife getirdi ve en son vergi turları Pazar günü gerçekleşti.

Küresel olarak ticaret mücadelesi yatırım piyasalarını sarstı ve dünyadaki ekonomik görünümü düşürdü. Yurt içinde çiftçilerden üreticilere, teknoloji firmalarına kadar Amerikan şirketleri, tarifelerden zarar gördü. Özellikle şirketler, her iki tarafı da tarifeleri daha fazla artırmaktan kaçınmaya çağırıyor.

Ashton, “2020 seçimlerine insanların mali güçlerinde önemli bir etki görmeden geçeceğimizi hayal etmek zor,” dedi.

ABD-Çin Gerilimleri Daha da Kötüleşebilir

ABD-Çin Gerilimleri Daha da KötüleşebilirAshton, Çin’in ABD’nin kışkırtması karşısında bir miktar kısıtlama gösterdiğini ve olumlu bir şey gibi gözüktüğünü söyledi. Ancak ertelemenin yalnızca geçici olabileceğini belirtti.

Ashton, misilleme devam edince ABD’den daha fazla riskli bir gerilim tırmandırma politikası görüleceğini düşündüğünden ve bunun devam edip daha da kötüye gidebileceğinden bahsetti.

Kıdemli yönetici, cezai tarifelerin kullanımına ilişkin olarak fikri mülkiyet koruması ve zorunlu teknoloji transferi gibi başlangıçta gündeme getirilen temel meseleleri tartışmayı iki taraf için daha da zorlaştırdığını söyledi.

2020 ABD seçimlerinin sonucuna bakmaksızın bundan sonra herhangi bir Amerikan yönetiminin Çin için daha sert olacağını beklediğini söyledi. Ancak gelecekteki hükümetlerin farklı yaklaşımlar izleyebileceğini de sözlerine ekledi.

Ashton, “Farklı bir idarenin tarifelere çok fazla güvenmesini beklememiz gerektiğini düşünüyorum,” dedi. Demokratik bir yönetimin aynı yaklaşımı benimseyeceğinden bahseden Ashton, daha farklı bir yönetim beklemediğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu