Yatırım yapmaya başla!

Trump Qualcomm Broadcom Birleşmesini “Ulusal Güvenlik” Gerekçesiyle Engelledi!

Aylardır gündemde olan Broadcom – Qualcomm birleşmesi, Donald Trump tarafından engellendi. Ve ABD Başkanı bu kararını; ulusal güvenlik kaygılarına dayandırdı.
Trump Qualcomm Broadcom Birleşmesini “Ulusal Güvenlik” Gerekçesiyle Engelledi!

Singapur merkezli teknoloji devi Broadcom’un Qualcomm’u satın almak için harcadığı çabalar uzun süredir gündemde! Hatta bunun için Broadcom 100 milyar dolarlık kredi kullanmış, 14 Şubat’taki görüşme öncesi elini güçlendirmek için büyük bir borca girmişti.

İlaveten; daha önce Qualcomm’a 121 milyar dolarlık teklif sunmuş ancak şirketin piyasa değerinin üzerinde olan bu rakam da kabul edilmemişti. Tam da bu noktada; Broadcom’un Qualcomm’u satın almasına Donald Trump’tan gelen engelden bahsedebiliriz.

Nitekim Donald Trump, Broadcom’un Qualcomm’u satın almasına “ulusal güvenlik kaygıları” gerekçesiyle karşı çıktı.

Broadcom’un Qualcomm’u Satın Alması EngellendiBeyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamayla, Donald Trump’ın söz konusu birleşmeyi onaylamadığı açıkça belirtildi. Trump’ın kararının ardındaki nedenin “ulusal güvenlik” olarak belirtilmesi ise ayrıca dikkat çekti.

Keza yapılan araştırmalar neticesinde bu birleşmenin, ABD’nin ulusal güvenliği için risk yaratacağına kanaat getirilmişti.

Donald Trump Broadcom Qualcomm Birleşmesi Abd Ulusal Güvenliği için RiskliZaten birleşme, gündeme “teknoloji tarihinin en büyük anlaşması” şeklindeki sözlerle geliyordu. İşte bu nedenle Donald Trump, satın alma sürecini durdurarak Qualcomm’un satışına yasak getirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Broadcomm yetkilileri ise karara karşı çıkarak satın almanın ulusal güvenliği hiçbir şekilde tehdit etmediğini öne sürdü.

Broadcomm Karara Karşı ÇıktıAncak bu savunma, verilen kararı değiştirmedi. Zaten ABD Hazine Bakanlığı da satın almaya karşı çıkmış, Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Aimen Mir de tıpkı Trump gibi ulusal güvenlik endişelerinden bahsetmişti.

Neticede; duyurunun hemen ardından Qualcomm’un hisselerinde % 5 oranında düşüş yaşandı. Broadcom’un hisseleri ise kısa süreli bir düşüşün ardından % 1 oranında yükseldi.

Diğer taraftan; Qualcomm satın almasında önü kesilen Broadcom’un kısa süre önce Intel’in kendisini satın almak istediği yönündeki haberlerle gündeme geldiğini de hatırlatalım. Buna göre; gözünü mobil cihazların bulunduğu piyasaya diken Intel, Qualcomm’u bünyesine katarak sektörde lider konumuna gelmeyi amaçlıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum