Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump ve Powell’ın Ekonomiyi Görüştüğü Toplantı “İyi ve Samimi” Geçti

ABD Başkanı Donald Trump ve Fed Başkanı Jerome Powell ekonomiyi görüşmek üzere bir araya gelirken, sonucun iyi olduğu söylendi.
Trump ve Powell’ın Ekonomiyi Görüştüğü Toplantı “İyi ve Samimi” Geçti
Yorum

Para politikası yönünde kaygıları olan ABD Başkanı Donald Trump ve Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, çeşitli ekonomik sorunları görüşme için bir araya geldi. ABD Merkez Bankası’ndan gelen açıklamaya göre; toplantıda Hazine Bakanı Steven Mnuchin de yer aldı.

Toplantıda ele alınan konuların ise genel ekonomi, büyüme, istihdam trendleri ve enflasyon şeklinde açıklandı.

Genel Ekonomi Hakkında KonuşulduFed, “Powell’ın yorumları geçen haftaki kongre oturumlarında yaptığı açıklamalarla tutarlıydı,” yorumunda bulundu. Trump ise Twitter üzerinden toplantının iyi ve samimi geçtiğini söyledi.

Geçen hafta Capitol Hill’deki panellerle yapılan ayrı görüşmelerde Powell, ekonomik görünümde bazı önemli değişiklikler olmadıkça para politikasının uygun olduğunu ve istikrarlı olacağını belirtmişti.

Toplantı sonrasında birkaç kez Fed politikasının politik düşüncelerden etkilenmediği de söylendi. Fed, Trump’ın Powell eleştirisinin de yinelendiğini açıkladı. Buna göre; Trump, Fed’in 2018’de faiz oranlarının artmasının gerekli olmadığını ve merkez bankasının bu yıl politikalarını hafifletmek için çok yavaş olduğunu dile getirdi.

Fed, yapılan toplantı ile ilgili bir durum açıklaması paylaştı. Burada, Powell’ın tutarlı olduğunu belirtirken politika yolunun tamamen ekonomi görünümüne ilişkin bilgilere dayanacağını vurguladını bildirdi.

Fed durum açıklamasında Trump ve Powell’ın para politikası konusundaki beklentilerini tartışmadığını ifade etti.

Para Politikası TartışılmadıAçıklamada, “Başkan Powell, Federal Açık Piyasa Komistesi’ndeki meslektaşlarının, maksimum istihdamı ve istikrarlı fiyatları desteklemek için yasaların gerektirdiği şekilde para politikası belirleyeceğini ve bu kararları yalnızca dikkatli, objektif ve politik olmayan bir analize dayalı olarak alacağını söyledi,” ifadelerine yer verildi.

İkili Şubat ayında da bir araya gelmiş, çok iyi bir görüş alışverişi yapıldığı söylenmişti. Bununla birlikte Trump, o zamandan beri eleştirisinde bir noktada faiz oranlarını daha agresif bir şekilde düşürmediği için Fed yetkililerine mankafa demişti. Şubat 2018’de Trump, Powell’ı Fed başkanı olarak Janet Yellen’dan sonra göreve atamıştı.

Fed başkanları ve devlet başkanlarının buluşması yaygın bir uygulamadır. Buna karşın Trump bir ilk olarak Fed’in işine karıştı ve faiz oranlarını düşürmesini söyledi. Daha önce de başkanların oranları etkilemeye çalıştıkları bilinse de Trump bunu halka açık bir şekilde yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu