Yatırım yapmaya başla!

Trump Paris İklim Değişikliği Anlaşması’ndan Çekildi! Dünyadan Tepkiler Yağıyor!

Donald Trump ABD'nin, Paris İklim Değişikliği Anlaşması'ndan çekileceğini duyurdu. Başta kendi ülkesinden olmak üzere tüm dünyadan tepkiler yağmaya başladı. Peki Trump'ın bu anlaşmadan çekilmesi ne anlama geliyor? Detaylar haberimizde...
Trump Paris İklim Değişikliği Anlaşması’ndan Çekildi! Dünyadan Tepkiler Yağıyor!

Dün akşam saatlerinde ABD Başkanı Donald Trump’tan tarihi bir karar açıklandı. Trump ülkesinin Paris İklim Değişikliği Anlaşması’ndan çekildiğini duyurdu. Bu karar sadece ABD’yi değil tüm ülkeleri ilgilendiren bir durum olduğundan, dünyanın her yerinden tepkiler yağmaya başladı.

Donald Trump dün Beyaz Saray’da verdiği bir toplantıda, ABD’nin artık Paris İklim Değişikliği Anlaşması’nda yer almayacağını duyurdu. Bu konuya daha önce de değinen Trump bunun bir seçim vaadi olduğunu ve şimdi de yerine getirdiğini dile getirdi. 195 ülkenin yer aldığı anlaşmadan çekilme kararı alan Trump, bunun ardında; anlaşmanın iklim değişikliğiyle değil de diğer ülkelerin ABD’ye karşı ekonomik avantaj kazandırmayı amaçlamasının olduğunu bildirdi. Trump yaptığı basın açıklamasında, ülkesinin anlaşmadan çekilmesini şu sözlerle duyurdu;

Trump, anlaşma çerçevesinde Barack Obama döneminde verilen taahhütlerin, ülkesinin ekonomisine zarar vereceğini söyledi. Obama döneminde verilen taahhütler ancak 2040 yılında yerine getirilebilecek. Bu durumda da kağıt üretiminde %12, çimento üretiminde %23, demir-çelik üretiminde %38, doğalgaz üretiminde %31 ve kömür üretiminde %86 azalma olacak. Trump üretimde meydana gelecek olan bu azalmaların ABD ekonomisini baltalayacağını vurguladı.

Paris Anlaşması’nın ABD’ye adil davranmadığını söyleyen Başkan Trump, aldığı bu kararın ülkesini rahatlatacağını, anlaşmanın getirdiği büyük ekonomik ve finansal yüklerden de kurtulacaklarını belirtti.

Ancak, Trump bu yıl anlaşmadan çekilme kararı alsa bile bunun hemen gerçekleşme durumu söz konusu değil. Anlaşma hükümlerinin yasal sürecine göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği, ABD’nin çekilme talebini en erken 4 Kasım 2019 tarihinde kabul edecek. Bu talebin kabul edilme süreci en az bir yıl sürecek ve ABD’nin resmi olarak çekilmesi 2020 yılının Kasım ayını bulacak.

Donald Trump Anlaşmadan Neden Çekildi?

Başkan Trump Paris İklim Değişikliği Anlaşması’na sıcak bakmadığını her fırsatta dile getiriyordu. Anlaşmadan çekilme gerekçesi öncelikli olarak ekonomik nedenler. Çünkü bu anlaşmaya dahil oldukları süre boyunca, ülke ekonomisinin zarar göreceğini ve bu durumun da diğer ülkeler için bir avantaj olacağını düşünüyor.

ABD’nin dünyadaki en temiz ve çevre dostu ülke olacağını belirten Trump, aldığı bu kararı diğer ülke devletlerine telefonla bildirdi. Trump; Almanya Başkanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kanada Başkanı Justin Trudeau ve İngiltere Başkanı Theresa May’i arayarak, anlaşmadan çekildiklerini ve gerekçelerini bildirdi.

Trump’ın Kararına Dünyadan Tepkiler Yağıyor

İklim Değişikliği Anlaşması’nın tamamen uydurma olduğunu savunan Trump’ın, anlaşmadan çekilme kararına tüm dünyadan tepkiler yağdı. Birçok bilim insanı, yenilenebilir enerji kaynaklarından sorumlu yetkililer, çevreciler, siyasetçiler ve halk olmak üzere herkese bu karara itiraz ediyor.

Avrupa Parlamentosu Üyesi ve Alman Milletvekili, Çevre, Kamu Sağlığı ve Gıda Güvenliği Komitesi Üyesi Jo Leinen; Trump’ın büyük bir hata yapmak üzere olduğunu, aldığı bu kararın tamamen sorumsuzluk olduğunu dile getirdi. Trump’ın bencil ve dar görüşlü davrandığını söyleyen Leinen, dünyamızın geleceğini riske attığını, Avrupa’nın bu tutum karşısında Paris Anlaşması’ndan geri dönülemeyeceğini savunması gerektiğini belirtti.

Avrupa Parlamentosu, Hollanda Milletvekili, Çevre, Kamu Sağlığı ve Gıda Güvenliği Komitesi Üyesi Bas Eickhout; Trump’ın aldığı bu kararın çok şaşırtıcı olduğunu, Suriye ve Nikaragua gibi ülkelerle birlikte durmayı tercih ettiğini söyledi.

SolarPower Europe birliğinin CEO’su Dr. James Watson ise; ABD’nin anlaşmadan çekilmek yerine iklim değişikliğiyle mücadele etmesi gerektiğini ve böylesi bir kararın dünya tarihinde büyük ülkeler tarafından alınmış en sorumsuz karar olduğunu ifade etti.

Paris İklim Anlaşması Nedir?

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki Paris İklim Anlaşması sadece ABD’yi ilgilendiren bir durum değil. Dünya üzerindeki tüm ülkeleri, canlıları, insanları, kısacası hepimizi ilgilendiren bir anlaşma. Paris İklim Anlaşması, 4 Kasım 2016 tarihinde resmi olarak yürürlüğe girmiş, 195 ülkenin katıldığı, en geniş kabul görmüş anlaşmadır. Yürürlüğe girdiği daha ilk günden de 175 ülke imzasını atarak, anlaşmaya dahil olduğunu duyurmuştur.

Birleşmiş Milletler öncülüğünde imzalanan anlaşmanın amacı; atmosferdeki sera gazlarının oranını düşürme, verdiği zararı önleme, küresel ısınmaya karşı önlem almaya yönelik girişimlerde bulunmaktır. Katılımcı ülkeler, bu çalışmaları yapacaklarına, karbon emisyonunu azaltacak faaliyetlerde bulunacaklarına dair taahhütlerde bulunmuştur.

Amerika’nın en çok karbon emisyonu yapan 2. ülke olduğu düşünülürse, anlaşmadan çekilmesinin ne denli tehlikeli bir karara yol açacağı da hesaplanabilir. Küresel ısınma tüm canlıları ilgilendiren ve geri dönüşü olmayan bir durum olduğundan, İklim Değişikliği Anlaşması hepimiz için çok önemlidir.

Donald Trump’ın Kararına Twitter’dan Gelen Tepkiler

ABD’nin Paris İklim Değişikliği Anlaşması’ndan çekilmesinin gezegenimiz için büyük bir tehdit olduğunun düşünenler, sosyal medyadan tepkilerini paylaştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum