Yatırım yapmaya başla!

Trump Notre Dame Katedrali Yangını için Fransa’ya Uçan Su Tankerleri Önerdi!

Paris’in en önemli simgeleri arasındaki Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangının ardından Trump, Fransa’yı uçan su tankerleri kullanmaya çağırdı. İşte detaylar;
Trump Notre Dame Katedrali Yangını için Fransa’ya Uçan Su Tankerleri Önerdi!

Paris’in en önemi sembollerinden olan Notre Dame Katedrali, dün akşam çıkan yangınla tüm dünyanın gündemine bomba gibi düştü. Alevlerin kısa süre içinde tarihi binayı sarması sonucunda 96 metrelik kule devrildi ve yangın uzun süre söndürülemedi. Yaklaşık 8.5 saat sonra söndürülebilen yangın sonrasında Notre Dame Katedrali’nin ana yapısının kurtarıldığı söylense de hasarın devasa olduğu pekala tahmin edilebilir bir gerçekti.

Başkan Donald Trump ise Pazartesi günü Fransa’yı Notre Dame Katedrali’nde çıkan şiddetli yangını söndürmek için uçan su tankerleri kullanmaya teşvik etti. Trump konuyla ilgili; “Paris’teki Notre Dame Katedrali’ndeki devasa yangını izlemek çok korkunç. Belki de yangını söndürmek için su tankerleri kullanılabilir. Hızlı hareket edilmeli.” dedi.

Yüzlerce itfaiyeci yangına müdahale ederken, bir yetkili dün akşam saatlerinde Notre Dame yapısının tamamen yok edilmekten kurtarılabileceğini söyledi.

Diğer taraftan kaynaklarda binaya su dökmek için uçak kullanmadıkları bilgilerine yer verildi. Trump’ın önerisinden sonra Fransa Sivil Savunma Ajansı’ndan yapılan açıklamada; “Bu tip yapılarda, havadan su boşaltmak yapının tamamının çökmesine neden olabilir. Bunların yanında şu anda Notre Dame’ı kurtarmak için en iyisini yapıyorlar” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca helikopter ya da uçağın, suyun ağırlığı ve alçak irtifada düşüşün yoğunluğu ile Notre Dame’ın yapısını zayıflayabileceğini ve çevresindeki binalarda paralel hasarlar doğurabileceğini belirtti. Kurum daha sonra attığı bir tweette de ateşi kontrol altına almak için tüm yolların kullanıldığını söyledi.

Burada da; “eğer kullanılırsa katedralin tüm yapısının çökmesine neden olabilecek su bombardıman uçakları hariç” ifadelerini kullanarak Trump’ın önerisini dinlemeyeceklerine işaret etti.

Trump Notre Dame Katedrali Yangını için Fransa’ya Uçan Su Tankeri Önerisi Tehlikeli Başka uzmanlar da Trump’ın önerisinin tehlikeli olduğu yönünde görüş bildirdi. Emekli bir New York Şehri İtfaiye Teşkilatı şefi; “eğer yukarıdan tonlarca su ile vurursanız, bu yapının tamamını çökertecek ve durumu daha da kötüleştirecek, kaçırırsanız sokaktaki sivilleri vurabilirsiniz” dedi.

Başkan Trump’ın aynı zamanda Fransız yetkililerinin yangının nedeninin devam eden tadilat olduğuna inandıklarını söylediği aktarıldı.

Notre Dame Katedrali Yandı Fransa İçişleri Bakanlığı ise her yıl 13 milyondan fazla ziyaretçi çeken ve ülkenin birçok sanatsal şaheserine ev sahipliği yapan 12. yüzyıldan kalma binada yangına neyin sebep olduğunun henüz belli olmadığını açıkladı. Ancak yangın çıktığı zaman katedralin yenilendiği ve binanın yangınla istemsiz şekilde yıkılması gerekçesiyle soruşturma başlatılacağı söylendi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da yangına ilişkin açıklamasında; “Ülkemin her vatandaşı gibi bu akşam bir parçamızın yandığını gördüğüm için üzgünüm.” dedi.

Yangını korkunç bir trajedi olarak nitelendiren Macron, Notre Dame Katedrali’ni hep birlikte yeniden inşa edeceklerini ve bunun için de uluslararası toplumdan yardım isteyeceğini dile getirdi. Gucci, Saint Laurent ve Alexander McQuee gibi lüks markaların sahibi Kerin’in yönetim kurulu başkanı François-Henri Pinault, ilk yardımı yaparak Notre Dame Katedrali’nin onarımı için 100 milyon euro bağışta bulunduğunu duyurdu. Bununla birlikte, onarım için online bağış kampanyası başlatıldığı da söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kültür - Sanat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum