Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump, Mnuchin’den İran Yaptırımlarını Önemli Ölçüde Artırmasını İstedi

ABD Başkanı Donald Trump, Hazine Bakanı Steven Mnuchin'den İran yaptırımlarını önemli ölçüde artırmasını istedi.
Trump, Mnuchin’den İran Yaptırımlarını Önemli Ölçüde Artırmasını İstedi
Yorum

Başkan Donald Trump, bugün Hazine Bakanlığına İran üzerindeki yaptırımları önemli ölçüde artırma emrini verdiğini söyledi. Trump’ın duyurusu, Suudi Arabistan’daki dünyanın en büyük ham petrol işleme tesisi ve petrol sahasındaki Cumartesi günkü saldırıları takiben geldi. ABD, saldırılardan İran’ı sorumlu tutuyor.

Trump’ın Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in hangi adımları artmasını istediği hakkında henüz tam bir bilgi bulunmuyor.

Trump Mnuchin İran Yaptırım EmriHazine Bakanlığı, Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı bu konuyla ilgili soruları yanıtsız bıraktı. Suudi Arabistan’ın petrol sahalarına düzenlenen saldırılar, onlarca yıldır ham petrol fiyatların en büyük yükselişin gerçekleşmesine neden oldu. Orta Doğu’da bir çatışmanın tomurcuklanmasına dair endişeler de yenilenmiş oldu.

Bütün bu endişeler boyunca İran, saldırıların arkasında olmadığını savundu. ABD’nin ham ve referans noktası olan Brent petrol fiyatı, Beyaz Saray’ın askeri harekat yerine yaptırımlar uygulaması gerektiğini açıklaması ile düşüşe geçti.

Salı günü Trump, Hava Kuvvetleri Bir’inde İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani ile gelecek hafta New York’taki Genel Kurul’da görüşme niyetinde olmadığını söyledi. Trump, “Onunla tanışmak istemiyorum. Henüz hazır olduklarını sanmıyorum, ancak onunla buluşmamayı tercih ediyorum,” dedi. Ruhani de aynı şekilde Trump ile görüşmeyeceğini belirtti.

Trump, Suudilere yapılan saldırıya yanıt vermek için ABD’nin hazır olduğunu söyledikten bir gün sonra acelesi olmadığını belirtmişti.

Trump Yorum DeğişkenliğiTrump saldırıların ardından ilk tepkisini “kilitli ve yüklü” olarak yaptı. Bir gün sonra ise harekete geçme konusunda bir acelesi olmadığını ve ABD’nin müttefiklerle koordineli olduğunu söyledi. Savunma Bakanı Mark Esper de Pazartesi günü Suudi Taç Prensi Muhammed bin Salman ile konuştu. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise Salı günü krallığa gitti.

Pentagon’un en büyük Hava Kuvvetleri generali Salı günü yaptığı açıklamada, hizmetin bölgeye daha fazla bombardıman uçağı göndermek için yön almadığı halde ABD’nin bölgeyi yakından takip ettiğini söyledi.

Son ihtilaf, son aylarda Basra Körfezi’ndeki bir dizi saldırının ardından Washington ile Tahran arasındaki ufalanan yapıdaki bir başka tuğlayı temsil ediyor. Haziran ayında ABD yetkilileri, İran’ın bir havadan havaya füzenin Hürmüz Boğazı’nın üzerindeki Amerikan askeri gözetleme uçağını düşürdüğünü açıkladı. İran, uçağın topraklarının üzerinde olduğunu söyledi.

Bu açıklamadan saatler sonra Trump, İran’ın casus uçağı düşürerek çok büyük bir hata yaptığını söyledi.

İran Casus Uçak DüşürdüDüşüş, ABD’nin İran’a Basra Körfezi’nde iki petrol tankeri saldırısı düzenlediği ve Mayıs’ta dört tanker saldırısına maruz kalmasından bir hafta sonra geldi. Haziran ayında ABD, İran askeri liderlerinin uçağı düşürmekle suçladığı için yeni yaptırımlar getirmişti. Önlemler ayrıca İran’ın Dimi Lideri Ayetullah Ali Hamaney’in mali kaynaklarını da engellemeyi amaçlıyordu.

Trump, Amerikalı rakiplere karşı askeri harekat veya ateş ve öfke getirme tehdidinde bulunmasına rağmen ABD’yi uzun süren bir askeri çatışmaya sokmak istemediğini de söyledi. Salı günü paylaşılan tweette, Trump saldırıları, bazı insanların anlamadığı bir güç işareti olarak nitelendirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu