Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Küçük Tavizi, Çin’le Ticaret Savaşının Biteceğini Göstermiyor

ABD ve Çin, bazı tarifeler üzerinde imtiyazlar açıklayarak gerilimi azaltsalar da uzmanlar, bunun kutlama yapma vakti olmadığı konusunda uyarıyorlar.
Trump’ın Küçük Tavizi, Çin’le Ticaret Savaşının Biteceğini Göstermiyor
Yorum

Dünyanın en büyük iki ekonomisi, gümrük vergilerinde bazı imtiyazlar açıklayarak ticaret gerilimindeki dozu azaltsa da pek çok uzman, şampanyayı patlatma vaktinin gelmediği konusunda uyardı.

Nitekim Asya piyasaları, Başkan Donald Trump’ın 250 milyar dolarlık Çin malı üzerindeki gümrük vergilerini artırmayı iyi niyetli bir jest olarak 1 Ekim’den 15 Ekim’e erteleyeceği yönündeki tweetiyle yükseldi. Duyurusu, Pekin’in Çarşamba günkü 16 tür Amerikan ürününü ek tarifelerden muaf tutma hamlesinin ardından geldi.

İki Ülkenin Gerilimi Azaltması Hoş Olsa da Yakın Zamanda Gerçek Bir Çözüm Görünmüyor

İki Ülkenin Gerilimi Azaltması Hoş Olsa da Yakın Zamanda Gerçek Bir Çözüm GörünmüyorAncak Fitch Ratings’in Küresel Ülke Kredi Notları Bölüm Başkanı James McCormack, iki ülkenin gerilimi bu şekilde azaltmasını memnuniyetle karşılarken iki tarafın yakında herhangi gerçek bir çözüme ulaşmasının zor olduğunu söyledi.

“İşler çok hızlı değişiyor, dürüst olmak gerekirse ABD tarafında ne tür bir motivasyon olduğunu bilmek zor. Bu yüzden, çözüme giden yolda olduğumuzu düşündüren küçük bir imtiyaz hakkında çok fazla okumak istemem” dedi. Fitch’den McCormack; “ticaret savaşında henüz yazılmamış birkaç bölüm daha olduğunu düşünüyorum” ifadelerini de ekledi.

ING: Yalnızca 16 Maddelik Bir Muafiyet Listesi Çin’in Duruşunu Değiştirmeyecek

ING: Yalnızca 16 Maddelik Bir Muafiyet Listesi Çin’in Duruşunu DeğiştirmeyecekHollandalı banka ING’de Çin ekonomisti olan Iris Pang ise Çin’in bazı ABD mallarını ek tarifelerden muaf tutma hareketi ile ticaret konusundaki duruşunu yumuşatmayabileceğini öne sürdü. Çarşamba günkü notunda Pang, Pekin’in Mayıs’tan bu yana bu tür bir hareket düşündüğünü söyledi.

Dolayısıyla tarife muafiyetinin Çin ekonomisini desteklemeyi daha fazla amaçladığı ve önümüzdeki ay yapılacak ticaret görüşmelerinden önce ABD’ye karşı samimiyet bir jestten daha azını hedeflediğini belirtti.

Gelecek ticari görüşmelerde hala çok fazla belirsizlik olduğunu, yalnızca 16 maddeden oluşan bir muafiyet listesinin Çin’in duruşunu değiştirmeyeceğini savundu. Ayrıca Çin’in son görüşmelerdekine benzer şekilde müzakerelerde çok sıkı duracağına inandıklarını dile getirdi.

Ticaret Savaşı Hala Öngörülemez Dolayısıyla Yatırımcıların Riski Varlıklara Para Koyması için Çok Erken

Ticaret Savaşı Hala Öngörülemez Dolayısıyla Yatırımcıların Riski Varlıklara Para Koyması için Çok ErkenState Street Global Exchange’de Asya Pasifik için yatırım ve risk danışmanlığı müdürü Daniel Gerard da yatırım açısından bakıldığında ABD-Çin ticaret savaşının öngörülemez kalmaya devam ettiğini bildirdi.

Bunun da yatırımcıların hisse senedi gibi riskli varlıklara daha fazla para koyması için hala çok erken olduğu anlamına geldiğini savundu. Uyarıyı özellikle de ticaret savaşının, Brexit krizi gibi dünya çapındaki belirsizliklere eklendiği bir zamanda yaşanmasına işaret ederek yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu