Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Karşıtı Görüş ABD’nin Uzay Yatırımlarını Sınırlayabilir

Apollo 15 astronotu olan Al Worden, Trump’ın başkanlığı ve bunun ABD’nin uzay yatırımlarına olası etkisi hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
Trump Karşıtı Görüş ABD’nin Uzay Yatırımlarını Sınırlayabilir
Yorum

Apollo 15 astronotu Al Worden, ABD’deki Trump karşıtı düşüncenin Amerika’nın uzay araştırmalarına yatırım yapmasının önünde bir engel olabileceğini söyledi.

ABD Başkanı NASA’nın Mars’a ulaşma ve aya geri dönme konusundaki isteklerini açıkça paylaşmıştı. Ancak Al Worden, Trump’ın uzay ajansında yatırımları artırma çabalarında başarılı olup olmayacağına dair şüphelerini dile getirdi.

Sorun, Bunun John F. Kennedy’nin Başkanlığından Farklı Olması

Sorun, Bunun John F. Kennedy’nin Başkanlığından Farklı OlmasıHer dört yılda bir eksiye geçtiklerini belirten Al Worden, şu anda yükselişe geçtiklerini ve Trump’ın “aya geri dönelim” dediğini belirtti.

“Elimizdeki sorun, John F. Kennedy’nin başkanlığından farklı olması. JFK başkan olduğunda, ülkenin, Kongre’nin ve herkesin desteğine sahipti ve başarabilirdi. Trump veya Başkan Yardımcısı Mike Pence veya her kim olursa, ‘2024 yılına kadar aya geri dönelim’ diyor ancak Kongre parayı sağlamalı ve muhtemelen bunu yapmayacaklar çünkü fazlasıyla Trump karşıtılar. Maalesef ABD’de bu ülke için neyin iyi olduğundan ziyade Trump’a karşı daha ilgili olan büyük bir nüfus var.” dedi.

Uzayda İlerlemek Giderek Pahalı Hale Gelecek

Uzayda İlerlemek Giderek Pahalı Hale GelecekApollo 15 astronotu ayrıca uzayda daha fazla ilerledikçe bunun giderek daha pahalı olacağını ve hiçbir ülkenin bunu tek başına yapmak istemeyeceğini öne sürdü. “Uzay, ülkeler arası iş birliğini zorlayacak ve bence bu iyi bir şey” diyen Worden, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun çok güzel bir iş birliği çabası örneği olduğunu belirtti ve ABD’nin geçmişte, konu uzayı keşfetmeye geldiğinde uzun süre Ruslarla iş birliği içinde bulunduğunu ekledi.

CNBC’ye konuşan ünlü astronot, aya gideceklerini, Mars’a gideceklerini ama sonra bunun ötesine geçerken çok sayıda ülkeye ihtiyaç duyulacağını bildirdi. Şirketler de önümüzdeki yıllarda uzay yolculuğunu ticarileştirmek amacıyla dikkatlerini uzay araştırmalarına yöneltiyorlar. Halihazırda 400 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen uzay ekonomisi, Richard Branson, Jeff Bezos ve Elon Musk gibi iddialı isimleri kendisine çekiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu