Yatırım yapmaya başla!

Trump: Kaliforniya Hızlı Tren Projesi için Aldığı 3.5 Milyar Dolarlık Fonu İade Etmeli

Trump, Kaliforniya’nın hızlı demir yolu projesi için hükümetten aldığı 3.5 milyar doları iade etmesini istedi. Detaylar aşağıda;
Trump: Kaliforniya Hızlı Tren Projesi için Aldığı 3.5 Milyar Dolarlık Fonu İade Etmeli

ABD Başkanı Donald Trump, Çarşamba günü geç saatlerde yaptığı açıklamada Kaliforniya’nın felaket bir demir yolu projesi için hükümetten aldığı 3.5 milyar doları iade etmesini istedi. Twitter hesabından Trump; “Kaliforniya, milyarlarca dolar harcayıp israf ettikten sonra devasa hızlı tren projesini iptal etmek zorunda kaldı. Federal Hükümet’e 3.5 milyar dolar borçlular. Şimdi bu parayı istiyoruz.” ifadeleriyle paylaşım yaptı.

Sonuçta; San Francisco’yu Los Angeles’a bağlayacak planlı bir sistem olan 77 milyar dolarlık hızlı tren projesi, maliyet aşımları ve gecikmelerle karşı karşıya kalmıştı. Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, Salı günü mevcut planın çok pahalıya mal olacağını ve çok uzun süreceğini söyleyerek yüksek hızlı demir yolu projesinin ölçeğinin küçültüldüğünü duyurmuştu.

Ne var ki Newsom, Çarşamba günü Trump’ın tweetine; “sahte haberler” diyerek karşılık vererek Orta Vadisi ve ötesini birbirine bağlayacak yüksek hızlı tren inşa ettiklerini kaydetti.

Newsom ayrıca tweetinde; “Bu, Kaliforniya’nın Kongre tarafından tahsis edilen parasıdır. Geri vermiyoruz.” ifadelerini kullanarak, bazılarının umutsuzca biraz duvar parası aradığını belirtti. Öte yandan Newsom, Salı günü yaptığı konuşmada Merced ile Bakersfield arasında bir bölüm olan hızlı tren bağlantısının parçasına devam etmeyi onayladığını açıklamıştı.

Devletin Orta Vadisi’ni Kaliforniya’nın diğer bölgelerine bağlamaya yönelik çalışırken bir yandan da daha fazla federal fon ve özel sektörden para arayabileceğini dile getirmişti.

Kaliforniya Valisi Trump Cevap Bu noktada, Kaliforniyalı seçmenlerin 10 yıl önce saatte 220 mil hıza çıkması beklenen yüksek hızlı demir yolu sisteminin inşası için yaklaşık 10 milyar dolarlık tahvil parası verilmesini onayladıkları hatırlatıldı. Ayriyeten eyalete 2010 yılında projeye yardımcı olmak için 3.5 milyar dolarlık federal fon verilmişti.

119 mil Orta Vadisi segmentinde inşaat 2013 yılında başlarken San Francisco Bay Area’dan Los Angeles’a kadar uzanacak 520 mil ray sisteminin 2030’lara kadar faaliyete geçmesi beklenmiyordu. Newson da burada eyaletin projeyi terk etmesi durumunda federal hükümete milyarlarca doları geri vermesi gerektiğinin üzerini çizdi.

Fakat bu projeye tahsis edilen 3.5 milyar dolarlık federal fonu Trump’a geri göndermekle de eski hataları tekrarlamakla da ilgilenmediğini anlattı. 7 Ocak’ta göreve başlayan Newsom’un göçmenlikten iklim değişikliğine varana kadar pek çok konuda Trump’a karşı konuştuğu da vurgulandı. Bununla birlikte Newsom, Cumhuriyetçi Trump’ı orman yangını yardımı için federal fonları eyalete vermemekle tehdit etmesinden dolayı da eleştiri yağmuruna tutmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum