Yatırım yapmaya başla!

Trump, Kaliforniya’nın Emisyon Feragatını İptal Etmek için Hazırlanıyor!

Donald Trump, Kaliforniya'nın esnettiği emisyon sınırları için karşı atağa geçiyor.
Trump, Kaliforniya’nın Emisyon Feragatını İptal Etmek için Hazırlanıyor!

Kaliforniaya, Amerika Kıtası’nda bazı kuralları yumuşatma ve aynı zamanda otonom sürüş teknolojileri gibi yeni sistemlere ev sahipliği yapmakta. Eyaletler, bir vali tarafından ayrı bir yönetim biçiminde olduğundan, dış kurallarla arasında belirli farklar olabilir. Çağımızın en büyük savaşlarından birisi olan zehirli gaz salınımı ile mücadele verilirken, zararın büyük dilimini otomotiv sektörü yiyor. Aynı şekilde doğaya da zarar verenler onlar!

Gerekçelerini aktaran şirketler her defasında Trump yönetimine “CO2 sınırlarını esnetin” çağrısı yapıyorlar. Elektrikli araçların bu hızlı artışının nedeni budur. Ancak sistem oturmadığı ve hızlı gidildiği için firmalar üretimlerinde ikiye bölünmüş durumdalar. Ancak Başkan Trump konu hakkında esneme yapmıyor ve emisyon sınırını indiren Kaliforniya’ya saldırı gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Amerika Çevre Koruma Ajansı’na Kaliforniya ile birlikte 16 eyalet dava açmıştı.

Trump, geçtiğimiz yıl emisyon konusunda aşırı katı davranmış ve oranları bir hayli yükseltmişti. Yakıt ekonomisi ve standartlarına getirilen yeni kurallar neticesinde, en büyük otomobil şirketleri dönülmez bir çöküşün startının verildiğini söylemişlerdi.

O zaman bir konuşma yapan EPA (Çevre Koruma Ajansı) Scott Pruitt, “Kooperatif federalizminin bir devletin ülkenin geri kalanı için standartları belirleyebileceği anlamına gelmiyor. California feragatnamesi hala EPA ile tarafımca yeniden inceleniyor.” demişti.

EPA ve Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, “Kaliforniya’nın kendi taşıt sera gazı standartlarını belirleme yetkisini iptal etme ve devletlerin kendi taşıt kurallarını belirlemekten yasaklandığını ilan etme planını sunmaya hazırlanıyor.” denildi.

Kurallar nasıl ve eyaletler hangi durumlarda emisyon sınırlarını değiştirebilir mi bilmiyoruz. Eğer ki Trump karşı atağa geçmişse, mutlaka Kaliforniya’nın sıfır emisyonlu güç aktarma organlarının gaz salınım standartlarını belirleme yetkisi yok.

Pruitt, Amerika’nın genelinde emisyon sınırının aynı olması gerekiyor dedi.

Bir Ulusal Program Kuralı olarak adlandırılan durum karşısında, Amerika genelinin belirli bir standarta bağlanması gerektiği söylenerek, bunun üzerinden çalışmalar yapılıyor.

Kaliforniya ile Trump’ın arasında emisyon olayı, 2025 yılına kadar ortalama zehirli gaz salınımının 46.7 mpg olması kararından sonra oldu. Kaliforniya başta olmak üzere bazı eyaletler, bu oranı yanlış  buldu ve revize edilmesi gerektiğini açıkladılar.

Son aylarda Trump’ın daha fazla tehditinin sebebi Toyota, Honda, Ford ve VW’nin Kaliforniya kurallarını uymayı kabul etmesi. Etmek zorundaydılar zira bir ülke pazarı için farklı motor seçenekleri geliştirmek aşırı maliyetli olacaktı. Daha açık bir şekilde; ABD’nin kuzeyinde emisyon sınırı 28 mpg, güneyi 46 mpg! İşte bu aradaki fark nedeniyle Toyota veya Ford farklı şekillerde motor üretmek zorunda.

Twitter adresinden yazan Trump, “Günümüzün torunları çok daha pahalı bir araba yapmak istiyor, çok daha az güvenli ve işe yaramadığı için çok daha ucuz bir araba yapmak istiyorsa, Henry Ford çok hayal kırıklığına uğrayacak. Kaliforniya’daki düzenleyicilerle mücadele etmek istemiyorum.” dedi. Bakalım bu çekişmenin sonu nereye varacak!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum