Yatırım yapmaya başla!

Trump-Jinping Görüşmesine Çin Düşmanı Danışman Peter Navarro da Katılacak

Çin karşıtı duruşuyla tanınan Beyaz Saray’ın ticaret politikaları danışmanı Peter Navarro’nun Trump ile Jinping’in akşam yemeğine katılacağı söylendi. Detaylar aşağıda;
Trump-Jinping Görüşmesine Çin Düşmanı Danışman Peter Navarro da Katılacak

Beyaz Saray’ın ticaret politikası danışmanı ve Çin karşıtı görüşleriyle tanınan ekonomist Peter Navarro’nun ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in yapacağı önemli bir toplantıya katılacağı belirtildi. Adı açıklanmayan kaynakların verdiği bilgiler ışığında derlenen habere göre ünlü akademisyenin Truump ile Xi Jinping’in akşam yemeğine katılacağı söylendi.

Bu noktada Navarro’nun katılımının, Çinliler tarafından yönetim içinde karşıt duruşluların yükseldiği yönünde yorumlanabileceğine dikkat çekildi. Haber ilk olarak South China Morning Post tarafından yayınlanırken, gazetenin geçen hafta Navarro’nun Xi-Trump görüşmesine katılmayacağını bildirdiği aktarıldı.

SCMP ayrıca iki ülkenin hala toplantıya katılacak danışmanların listesini tamamlama sürecinde olduğu bilgisini de verdi.

South China Morning Post Trump Jinping Görüşmesi Navarro KatılacakSonuçta, G-20 Zirvesi sırasında yapılacak toplantının yükselen ticaret savaşında bazı sorulara cevap vermesi bekleniyordu ve ikilinin olumlu bir sonuca varacağı yönünde görüşler vardı. İşte bu nedenle, Navarro’nun toplantıya katılacağı iddiaları tüm dünyada yankı uyandırdı. Çünkü Navarro Çin-ABD ilişkilerinde aldığı agresif tutumla ünlüydü ve Kasım ayının başlarında verdiği bir demeçte; Çin ile olası bir anlaşmanın Wall Street’in şartlarına değil Başkan Trump’ın şartlarına bağlı olacağını söylemişti.

Trump’ın baş ekonomi danışmanı Larry Kudlow ise Navarro’nun yorumlarını reddederek onun ne Trump ne de yönetim adına konuşmadığını dile getirmişti.

Ekonomi danışmanı Larry Kudlow, Peter Navarro’nun çok kötü bir şekilde yanlış konuştuğunu belirtmiş ve onun bağımsız çalıştığını söyleyerek ne Trump’ı ne de yönetimi temsil etmediğini kaydetmişti. Yine de Kudlow, Navarro’nun yorumlarının piyasalarda düşüş yaratmasına engel olmamıştı. Kaldı ki ilk başta South China Morning Post’in ardından birçok kaynağın yaptığı haberler de piyasalarda etki yarattı.

Pek çok uzman Navarro’nun akşam yemeğine katılmasının ticaret savaşı için iyi bir şey olmadığı yönünde yorum yaptı.

Navarro'nun Trump Jinping Yemeğinde Bulunması İyi bir Şey DeğilÖte yandan Trump da Arjantin’e gitmeden önce attığı tweette; “Çin ve tarifeler konusunda gidilecek çok uzun yol var. Çin’e uygulanan tarifeler sayesinde ABD Hazinesi’ne milyarlarca dolar akıyor. . Eğer şirketler tarife ödemek istemiyorlarsa ABD’de üretim yapmalılar” demiş, Beyaz Saray’dan ayrılmadan hemen önce de ABD’ye uymadığı takdirde G-20’den anlaşma yapmadan ayrılmaktan mutlu olacağının sinyallerini vermişti.

Eski bir ABD NATO büyükelçisi olan Nick Burns de toplantıyla ilgili yorumunda; ABD-Çin savaşının iki güçlü lider ve iki güçlü hükümet arasında bir kedi fare oyunu olduğunu söyledi. Ve; “ABD Başkanı çoğu halka açık bir şekilde yapılmayan ve Çin ticaret uygulamalarının kurbanı olan pek çok hükümetin sessiz desteğine sahip, bahse girerim ki G-20’deki liderlerin birçoğu Trump’ın kulağına Çin’le sıkı bir pazarlık yapmasını fısıldayacaktır.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum