Yatırım yapmaya başla!

Donald Trump’ın G-20’de Xi Jinping ile Ateşkes Yapması Bir Hata!

Donald Trump'ın Xi Jinping ile ateşkes kararı, bazı önde gelen uzmanları endişelendirdi. Detaylar haberimizde;
Donald Trump’ın G-20’de Xi Jinping ile Ateşkes Yapması Bir Hata!

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden ekonomist Adam Triggs, ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında yapılan ateşkesin bir hata olduğunu çünkü bunun küresel ticaret sistemini sarstığını söyledi. “Ticaret sisteminde G-20’nin ele alması gereken gerçek sorunlar var. Trump’ın sürekli olarak ikili anlaşmalara odaklanması G-20’yi bu gerçek meselelerden uzaklaştırıyor” diyen Triggs, açıklamalarıyla dikkat çekti.

Tokyo’daki International Christian University’den doçent doktor Stephen Nagy de; “90 günlük ateşkesin ardından ticaret gerilimleri devam edecek ve hatta daha da derinleşecek” dedi. Tüm bu açıklamalar, 90 günlük tarife ateşkesinin ticaret savaşını bitirmediğini vurgulayan pek çok uzmanın yorumuyla örtüştü.

Trump ile Jinping arasında Buenos Aires’te yapılan ateşkes tarifesi, Avustralya Ulusal Üniversitesi ekonomisti Adam Triggs’e göre küresel ticaret sistemini zayıflatan bir hataydı.

Donald Trump Jinping Ateşkesi Küresel Ticaret Sistemine Zarar Veriyor Sonuçta, dünyanın iki büyük süper gücünün lideri Buenos Aires’teki G-20 Zirvesi’nde 90 gün boyunca ticaret gerilimlerini tırmandırmama ve bu süre içinde müzakere etme kararı almışlardı. ABD 200 milyar dolarlık Çin ürününe getirdiği vergiyi yüzde 10 seviyesinde bırakacak, daha önce tehdit ettiği yüzde 25 seviyesine çıkarmadan önce 90 gün bekleyecekti.

90 günlük ateşkes kararı ilk etapta piyasalar tarafından coşkuyla karşılansa da bu iyimserlik kısa ömürlü olmuştu.

Donald Trump Jinping Ateşkesi Piyasalar Olumlu Karşılandı İyimserlik kayboldu Pekin ve Washington arasında, hatta Beyaz Saray’ın içinde bile birçok tutarsızlık görülmüş, tüm bunlar iki tarafın 90 gün içinde ortak bir zemin bulamayacaklarını ve tarife mücadelesinin küresel ekonomiyi yavaşlatabileceği endişelerini yeniden alevlendirmişti. Avustralya Ulusal Üniversitesi ekonomisti Adam Triggs de konuyla ilgili anlaşmayı sevmemek için kısıtlı zaman çerçevesinden daha fazla neden olduğunu söyledi.

Ve konuyla ilgili görüşünü; “anlaşma bir hata çünkü bu küresel ticaret sistemini zayıflatır, ticareti diğer ülkelerden başka taraflara yönlendirir ve ABD ticaret açığını azaltmaz” diyerek anlattı.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden ekonomist Adam Triggs Trump - Jinping Ateşkesi Hata “Bu aynı zamanda, G-20’nin ticaret sisteminde ele alması gereken gerçek sorunlar olduğu için de bir hatadır” diyen ekonomist, G-20 gibi çok uluslu bir grubun ticarette engellerin kaldırılması gibi konularda çok yanlı bir anlaşma oluşturmaya odaklanması gerektiğini belirtti. Trump’ın ikili anlaşmalara odaklanmasının G-20’yi gerçek sorunlardan uzaklaştırdığını bildiren Triggs, bu gerçek sorunların yalnızca çok taraflı çözülebilecek konular olduğunu dile getirdi.

Örneğin Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Çin’in ABD çiftçilerinden tarımsal ürün satın almaya başlamayı kabul ettiği duyurulmuştu.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden ekonomist Adam Triggs Çin ABD'den Tarımsal Ürün AlacakEkonomist duyuruya gönderme yaparak; “bu Trump’ın ikili anlaşmasının diğer ülkelere çarpacağına dair kanıttır. Çin şu anda diğer ülkelerden tarımsal ürün ve benzeri satın alıyor. Eğer Çin ABD’den daha fazla satın almaya zorlanırsa, o zaman Çin diğer ülkelerden alım miktarını azaltacaktır” dedi. Avustralya Ulusal Üniversitesi’nin yanında Brookings Enstitüsü’nde konuk araştırmacı olan Triggs, Trump’ın Çin’in haksız ticaret uygulamalarına hitap etmesini istiyorsa onun Amerikan müttefikleriyle yakın olarak çalışması gerektiğini de söyledi.

Washington’un liderlik göstermesi gerektiğinin üzerini çizen Triggs, müttefikleri bir araya getirmesi ve Çin ile diğerlerine koalisyon olarak yaklaşması gerektiğini belirtti.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden ekonomist Adam Triggs Washington Liderlik Etmesi GerekiyorBunun küresel topluluğu ABD ve Çin vatandaşlarına zarar veren bir kaybet-kaybet ticaret savaşına kıyasla çok daha etkili olacağını ve ticaret sistemindeki gerçek zorlukları ele alacağını aktardı.

Ayriyeten konuyla ilgili; “Trump G-20’deki ortak ülkelerle, kurumları modernize etmek, hizmetlerde ticareti genişletmek ve sınır ötesi ticaretin sınır ötesi engellerini kaldırmak için DTÖ’ye yönelik bir dizi reform için çalışmış olmalıydı.” yorumunu yaptı. International Christian University’de doçent doktor Stephen Nagy de Çin’in kağıt üzerinde herhangi bir uzlaşma yapmadığını yalnızca reformlar için çalışmaya karar verdiğini söyledi.

Diğer bir ifadeyle; ABD ile Çin Cumartesi günkü toplantıda ortak bir bildiri yayınlamadı ve haliyle gözlemciler de ateşkesi iki farklı şekilde yorumladı. Stephen Nagy, hem Trump’ın hem de Jinping’in ateşkes kararında, ülkeden gördükleri iç baskının etkili olduğunu belirtti. Son olarak Nagy; ateşkesin ufukta daha anlamlı bir anlaşmaya işaret etmediğini kaydederek; “90 günlük ateşkesin ardından ticaret gerilimleri devam edecek ve hatta daha da derinleşecek” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum