Yatırım yapmaya başla!

Trump, Japonya ile Ticaret Açığının Hızla Düzelmesini Bekliyor

Donald Trump, Japonya'da yaptığı açıklamalarda, ülke ile olan ticaret açığının hızla düzelmesini beklediğini dile getirdi.
Trump, Japonya ile Ticaret Açığının Hızla Düzelmesini Bekliyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile yaptığı basın açıklamasında bir ticaret anlaşmasına işaret etti. Aynı zamanda Japonya ile olan ticaret açığının hızla düzelmesini beklediğini söyledi. Bunun en kısa sürece Ağustos ayı gibi gerçekleşeceğini belirtti.

İki ülke arasındaki ticari meselelerin ortasında devlet ziyaretine başlayan Trump, Tokyo’da Shinzo Abe ile görüşmeler yaptı.

Trump Abe ile Görüşmeler YaptıReuters’e göre Trump, “Ticare açısından sanırım Ağustos’ta her iki ülke için de iyi olacak bazı şeyler açıklayacağız. Ticaret dengesini sağlayacağız ve sanırım hızla düzelecek,” dedi.

ABD Ticaret Temsilciliği’ne göre ABD’nin 2018’de Japonya ile mal ve hizmetlerde 56,8 milyar dolarlık bir açığı bulunuyor. Trump’ın devlet ziyareti, otomobil ücreticisi Toyota ile potansiyel otomobil tarifeleri üzerindeki gerginliklerin ortasında geldi. Trump, Japon ve Avrupalı otomobil üreticilerini tarifelerle defalarca tehdit etti.

Trump, otomobil tarifelerini altı aylığına erteleme kararı verirken, Lighthizer’i Tokyo ve Brüksel ile ticaret anlaşması için görevlendirdi.

Trump Tarifeleri ErtelediYine de Trump, Japonya’nın uzun yıllar boyunca önemli bir avantaja sahip olduğunu söyledi. Ayrıca Japon şirketlerini ABD’ye daha fazla yatırım yapmaya çağırdı. Ronald Reagan’ın idaresi sırasında ABD’nin Japonya ve Çin Ticaret Temsilcisi Yardımcısı Glen Fukushima, “Başkan Trump tarım ürünleri veya otomobiller olsun, ticaretle ilgili bir miktar ilerleme için kredi talep etmek istiyor, ancak seçimleri gelecek yıl Kasım ayına kadar yapamadığı için bekleyebilir,” dedi.

Trump, daha önce Abe’nin iktidar bloğunun parlamentonun üst meclisinin seçimleriyle karşı karşıya kaldığı Temmuz’a kadar büyük ilerleme beklemediğini söylemişti. Şu anda Center for American Progress düşünce kuruluşunun kıdemli üyesi olan Fukushima, “Trump ve Abe iyi bir ilişki kurdu. Her ikisi de kendi içlerine yardım etmek için birbirlerine güveniyorlar,” dedi.

Trump, Japonya’nın yeni imparatoru Naruhito ve İmparatoriçe Masako’yu ziyaret ederek, ilk yabancı onur konuğu oldu.

Trump İmparatoru Ziyaret EttiTrump, Japonya’da Abe ile bir dizi etkinliğe katıldı. Abe’nin kabinesinin özel danışmanı Tomohiko Taniguchi, “Bu ziyaret sembolizmle ilgili. Çünkü yeni imparatorun herhangi bir yabancı ziyaretçiye vermiş olduğu çeşitli izleyiciler, Birleşik Devletler’in başkanı için önem arz ediyor,” dedi.

Ticaret görüşmelerinin önemli olmasına rağmen, her iki ülkenin liderleri arasındaki ilişki ve yakınlık aynı derecede önemli. Ancak Japonya ve ABD’nin şu anki Trump yönetiminden önce bile sıcak bir ilişki içinde oldukları biliniyor. Fukushima’ya göre; Abe, Amerikan başkanının psikolojisini çözdü.

Fukushima, Trump’ın bazı işleri ilk yapan devlet başkanı olmayı çok sevdiğini ve ülkede birçok ilki gerçekleştirdiğini söyledi.

Trump İlkleri SeviyorFukushima, Trump’ın sumo turnuvasına giden ilk Amerikan başkanı ve yeni imparatoru ziyaret eden ilk kişi olduğuna dikkat çekti. Fukushima, “Abe, Başkan Trump’ın psikolojisini oldukça iyi çözdü ve bu nedenle Trump’ın gerçekten çok hoşlandığı kırmızı halı muamelesini sunuyor,” dedi.

ABD şu anda Çin ile yapılan pahalı bir ticaret savaşının ortasında bulunuyor. Washington, ABD’nin şirketlerine kötü davranılmasını protesto ediyor. Hatta Japonya ve Avrupa Birliği’nin ticaret konusunda gerginliği olsa bile bu yönde hareket etmekten çekinmiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum