Yatırım yapmaya başla!

Trump’ın İsteği Üzerine ABD-Meksika Sınırına Örülecek Duvar Bütçesi Pentagon’dan Karşılanacak

ABD Başkanı Donald Trump'ın Meksika sınırına örülmesini talep ettiği duvar için gereken 2,5 milyar dolarlık bütçenin Savunma Bakanlığı'ndan kullanılmasına ABD Yüksek Mahkemesi tarafından onay verildi.
Trump’ın İsteği Üzerine ABD-Meksika Sınırına Örülecek Duvar Bütçesi Pentagon’dan Karşılanacak

S-400 savunma sistemlerinin etkisiyle ABD’nin Türkiye’ye uygulayacağı olası yaptırımlar gündem maddesi olurken, dün ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Türkiye’ye daha fazla yaptırım uygulanabileceğinin haberini vermişti. S-400’lerin kullanılabilir hale gelmesini istemediklerini belirten Pompeo, teslimatın ardından Türkiye’nin F-35 programından çıkarıldığını hatırlattı.

Trump, Meksika sınırına bir duvar örülmesini istemiş ve bunun için gereken 2,5 milyar dolarlık bütçenin ülkenin Savunma Bakanlığı (Pentagon) bütçesinden kullanılması engellenmişti. Bugün ABD Yüksek Mahkemesi tarafından alınan kararla gereken bütçenin Savunma Bakanlığı’ndan kullanılmasına onay verildi.

Bütçenin ABD Savunma Bakanlığı’ndan kullanılmasını engelleyen karar California eyaletinden federal hakim tarafından alınmıştı. Bu yasak, Yüksek Mahkeme’nin kararıyla 4’e 5 oy ile bozuldu.

ABD Savunma BakanlığıBöylelikle ülkedeki Yüksek Mahkeme, Pentagon bütçesinden 2.5 milyar dolar tutarında fon sağlanmasına onay vermiş oldu. Ayrıca söz konusu duvar, Trump’ın seçim vaadiydi. Haberi Twitter hesabından duyuran Trump, bunu büyük bir zafer olarak değerlendirirken, federal mahkemenin kararının bozulduğunu söyledi. Duvarın inşaatına izin verilmesinin sınır güvenliği ve hukukun üstünlüğü için çok önemli olduğunu aktardı.

Diğer taraftan Trump, sık sık göçmen karşıtı görüşleriyle eleştirilerin hedefi oluyor. Bu sebeple de kanunlara aykırı göç ve uyuşturucuyla mücadele amacıyla bir süredir Meksika ve ABD sınırına duvar örülmesi gerektiği görüşündeydi. Ayrıca ABD’nin güney sınırında “insani kriz” olduğu için duvar konusunda ısrarcıydı.

Başkanın bu görüşlerine karşı ülkedeki Demokratlar örülmek istenen ve ülke tarihinde federal hükümetin en uzun süreli kapanmasına neden olan bu duvara bütçe ayrılmasını reddediyor.

Bu isteğini attığı bir adımla daha da ciddi boyuta taşıyan Trump, bütçe kontrolü sağlayan Kongreyi devre dışı bırakmış ve Meksika sınırına örülecek duvarın bütçesini karşılamak için “ulusal acil durum” ilan etmişti.

Trump İsteğini Attığa Adımla Ciddiye TaşıdıTrump’ın bu hareketi ülkede büyük yankı uyandırmış ve onun başkanlık görevini kötüye kullandığı düşüncesini akla getirmişti. Ayrıca onun başkanlık yetkisini kullanarak ülkede acil durum başlatması, Demokratlar tarafından anayasa ihlali olarak değerlendirilmişti.

Bu olayların ardından başta California olmak üzere 16 eyalet Trump’ın başkanlık yetkilerini kötüye kullanmasını engellemek üzere dava açmıştı. Bunların yanı sıra sivil toplum örgütleri de Trump’ın bu hareketine tepki göstererek iki dava açmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum