Yatırım yapmaya başla!

Trump Huawei’ye Yeşil Işık Yakmasına Rağmen Google Sessizliğini Koruyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz hafta Huawei’ye yönelik olumlu açıklamalara rağmen Google’dan Android lisansına dair herhangi bir açıklama yapılmış değil.
Trump Huawei’ye Yeşil Işık Yakmasına Rağmen Google Sessizliğini Koruyor

Bilindiği üzere son aylarda dünya gündemini en çok meşgul eden konulardan birisi ABD – Çin gerilimi gölgesinde Huawei’ye uygulanan yaptırımlar oldu. ABD hükümetinin almış olduğu karar ile teknoloji şirketleri Huawei’ye yönelik çeşitli yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

Bu yaptırımlar arasında en çok konuşulan ise Google’ın Android lisansını askıya alması oldu. Devamında Intel, Microsoft, Qualcomm gibi pek çok ABD’li teknoloji devi Huawei’yi kara listeye almıştı. Son günlerde ise ABD’li bazı şirketlerin Huawei ile çalışmaya devam edeceğini açıkladığı biliniyor.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump, G-20 Zirvesi’nde Huawei’ye yönelik yeşil ışık yakan açıklamalarda bulunmuştu. Yapılan olumlu açıklamalara rağmen Google cephesinden herhangi bir açıklama gelmemiş olması düşündürücü.

Google, Android Sessizliğini Koruyor

Google, Android Sessizliğini Koruyor

Başkan Trump geçtiğimiz günlerde düzenlenen G20 Zirvesi’nde Huawei’ye yönelik ses getiren açıklamalarda bulunmuştu. ABD Başkanı açıklamasında “Ulusal güvenlik problemi” oluşturabilecek durumlar haricinde Amerika merkezli şirketlerin Huawei’ye ekipman satmaya devam edebilir” ifadelerine yer vermişti.

Yapılan bu açıklama Huawei’ye yönelik ABD yaptırımlarının kalkacağını gösteriyor. Huawei marka akıllı telefonları ilgilendiren sorunların başında ise Android konusu geliyor. Başkan Trump’ın ılımlı açıklamalarına rağmen Google’dan, Android lisansına dair herhangi bir yeşil ışık yakılmış değil. Huawei ise Google’dan yeni bir açıklama bekliyor.

Bir yandan da kendi işletim sistemi olan HongMeng OS’un çalışmalarını tüm hızırla sürdürüyor. Eğer yasak kalkarsa yeni Huawei telefonlarda HongMeng OS’u görme imkanı bulacağız. Huawei’nin gelecek stratejilerinin şekillenmesi adına Google’dan cephesinden gelecek hamleler büyük öneme sahip.

Mate 30’un Geleceği Belirsiz

Mate 30’un Geleceği Belirsiz

Huawei bilindiği üzere yeni amiral gemisi serisi Mate 30 ürünlerini tanıtmaya hazırlanıyor. Ancak ABD yaptırımları nedeniyle yeni seride hangi işletim sisteminin bulunacağı belirsizliğini koruyor. Ülkemizde de satışa sunulacak olan Mate 30’larda HongMeng OS olması bekleniyor. Ancak Google’dan gelecek olası bir yeşik ışıkta yeni telefona dair süreç uzayabilir.

Çünkü Android işletim sistemine bu modellerde yer verilmesi ön çalışma yapılması gerekiyor. Bu durum Mate 30’ların son kullanıcıya ulaşmasını geciktirecektir. Şu anda ambargo süreci 90 gün için dondurulmuş durumda. Huawei ise ABD Ticaret Bakanlığı’ndan konuyla ilgili net bir açıklama bekliyor.

Uzmanlar Huawei’nin HongMeng OS ile devam etmesi halinde çeşitli sorunlar yaşayabileceğini belirtiyor. Uzun yıllar Android kullanan pek çok kişinin Huawei’den vazgeçme ihtimali kuvvetle muhtemel. Şu ana kadar sessizlik hakim ancak son gelişmeler Huawei’nin Android yasağının kalkacağını gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum