Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Savaşları Teknolojiye Yönelirken, Trump Huawei’yi Anlaşmaya Dahil Edebileceğini Söyledi

Huawe’yi kara listeye alan teknoloji şirketleri gittikçe artarken, ABD Başkanı Donald Trump Çin ile yapılacak ticaret anlaşmasına Huawei’yi dahil edebileceğini belirtti.
Ticaret Savaşları Teknolojiye Yönelirken, Trump Huawei’yi Anlaşmaya Dahil Edebileceğini Söyledi

ABD ile Çin arasında aylardır devam eden ve küresel piyasaları etkisi altına alan ticaret savaşları bir türlü bitmek bilmiyor. Son haftalarda müzakereler artmasına ve liderlerden anlaşma yapılacağına dair olumlu açıklamalar gelmesine rağmen yaşanan gelişmeler bu durumun tam tersi beklentilerin doğmasına sebep oluyor.

Birçok ekonomist de anlaşmadan giderek uzaklaşıldığını düşünüyor. Ticaret savaşlarının ikinci perdesi olarak nitelendirilen teknoloji savaşlarının başlamasıyla da ilişkiler yeniden alevlendi.

ABD Başkanı Donald Trump, son yaptığı açıklamada Huawei’yi ticaret anlaşmasına dahil edebileceğini söyledi.

ABD Başkanı Donald TrumpABD yönetimi geçen hafta Huawei ve 70 bağlı ortaklığının hükümet onayı olmadan ABD şirketlerinden parça ya da teknoloji almasını yasakladı. Bunun ardından birçok teknoloji devi şirket de Huawei ile bağlarını birbir koparmaya başladı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün yaptığı açıklamada Huawei’in Çin hükümetiyle gerçekten çalıştığını söyledi.

Başkan Trump ise Perşembe günü yaptığı açıklamada, kara listeye alınan Çinli Huawei’yi ticaret anlaşmasına dahil edilebileceğini belirtti. Huawei meselesi için askeri ve güvenlik açısından neler yaptıklarını gördüğümüzü ve bu nedenle çok tehlikeli bir konu olduğunu belirtti.

ABD’nin Çinli telekomünikasyon devi Huawei’yi kara listeye almasının ardından Silikon Vadisi’ndeki birçok teknoloji şirketi ilişkilerini kesmeye başladı.

Şirketler Huawei ile Bağlarını KoparıyorABD hükümeti güvenlik gerekçesiyle Huawei’yi kara listeye aldıktan sonra, Ticaret Bakanlığı söz konusu kararı 90 günlüğüne ertelediğini bildirdi. Ancak Silikon Vadisi’nde yer alan dev teknoloji şirketleri Huawei ile bağlarını koparmaya başladı. Bunlar arasında; ARM, Google, Microsoft, Panasonic, Lumentum Holdings, Qorvo Inc, Intel, Broadcom, Qualcomm, Xilinx, Analog Devices , Toshiba Corp ve Inphi Corp gibi isimler yer alıyor.

Uzmanlar bu durumun devam etmesinin Huawei’ye üstesinden gelinemeyecek yaralar vereceğini belirtti.

Huawei Darbe BüyüyorHuawei’nin Çin’de 30, ABD’de 20’den fazla büyük tedarikçisi bulunuyor. Karşılıklı gümrük vergilerinin artırılmasıyla başlayan ticaret savaşları son aylarda durulma noktasına gelse de Huawei meselesiyle gerginlik yenide tırmandı. Ancak Huawei’ye gelen darbe sadece bununla bitmedi.

Yukarıda saydığımız teknoloji şirketleri ulusal güvenlik tehdidi gerekçesiyle, Çinli telekomünikasyon deviyle bağlarını kesmeye başladı. Bunu ilk yapan ise Google oldu. Google, Huawei kullanıcılarının Android işletim sistemine olan erişimini askıya aldı. İngiltere merkezli çip tasarımcısı ARM, Huawei ve bağlı kuruluşları ile tüm aktif sözleşmeleri, desteği ve bekleyen sözleşmeleri durdurma talimatı verdi.

Panasonic belirli parçaların Huawei Technologies’e sevkiyatını durdurduğunu açıklarken, Toshiba Corp da bu şirkete verdikleri malların Amerikan ürünü olup olmadığını kontrol etmek amacıyla sevkiyatı durdurdu. Inphi Corp ise Huawei’nin kara listeye alınmasının ardından ikinci çeyrek gelir beklentisini düşürdüğünü bildirdi. Qorvo Inc. Da sevkiyatı durdurma kararlarının ilk çeyrek gelirlerine en az 50 milyon dolar darbe vuracağını öngördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum