Yatırım yapmaya başla!

Trump, Kritik Karar Öncesi “Huawei ile İş Yapmak İstemiyorum” Dedi

ABD ile Çinli teknoloji devi arasındaki gerilim sürerken Trump, Huawei ile iş yapmak istemediğini çünkü bunun ulusal bir güvenlik tehdidi olduğunu söyledi. İşte detaylar;
Trump, Kritik Karar Öncesi “Huawei ile İş Yapmak İstemiyorum” Dedi

Süregelen ticaret savaşındaki en çekişmeli konular arasında yer alan Huawei cephesindeki son gelişme Trump’ın açıklaması oldu. Başkan Donald Trump, Pazar günü gazetecilere verdiği demeçte Çinli teknoloji devi Huawei ile iş yapmak istemediğini söyledi.

Trump’ın sözleri, hükümetin Huawei’in ABD şirketlerinden parça satın almasını sağlayan erteleme kararını uzatmayı planladığı yönündeki haberlerin üzerine geldi. Buna göre Reuters, Ticaret Bakanlığı’nın Huawei’e tanımış olduğu lisansını 90 gün daha uzatabileceğini yazmıştı.

Trump ise gazetecilere verdiği demeçte; “İş yapmak istemiyorum çünkü bu ulusal bir güvenlik tehdididir. Ne olacağını göreceğiz. Yarın bir karar vereceğim” dedi.

Trump, Huawei ile İş Yapmak İstemiyorum Çünkü Ulusal Güvenlik Tehdidi Mevcut anlaşmanın 19 Ağustos’ta biteceği bilinirken, Reuters ile WSJ gibi bazı kaynakların ticaret lisansının 90 günlüğüne uzatılacağı şeklindeki haberlerin üzerine Trump’ın Huawei ile iş yapmak istemediğini açıkça söylemesi dikkat çekti. Diğer tarafta Huawei CEO’su Ren Zhengfei de geçtiğimiz günlerde ABD hükümetine seslenerek Huawei’in engellemesinin Washington’un zararına olacağını belirtti.

Çinli teknoloji devinin CEO’su Sky News’e verdiği röportajda, Huawei’in Android işletim sistemine tam erişiminin engellenmesinin hem Google hem de Apple üzerinde etkili olduğunu dile getirdi.

Huawei CEO  ABD Çağrı Böyle bir kararın ABD’li teknoloji devlerinin Pazar hakimiyetine damga vuracağını vurgulayan Huawei CEO’su, bunun sonucunda dünyanın üçüncü ve yeni bir işletim sisteminin olacağını, piyasada yeni bir oyuncu olmasının ABD’nin çıkarına olmayacağını belirtti. İlaveten Huawei’in Çin hükümetinden gelen herhangi bir veri erişimi isteğini yerine getirmeyeceği yönündeki iddialarını da yineledi.

“Hayır, bu mümkün değil. Çalışanlarımızdan hiçbiri böyle bir şey yapmaz çünkü bu Huawei’nin ölümü anlamına gelir. Eğer hiçbir müşteri bizden satın almazda, iflas ederiz” diyen CEO, ABD’nin Huawei tehditlerinden bu yana Çin liderliği ile hiçbir bağlantısı olmadığını sözlerine ekledi.

“Liderlikle konuşmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Eğer bunu yaparsak, Başkan Trump’ın tuzağına düşeriz” ifadeleriyle durumu açıklayan Ren,aHuawei yasaklarını sertleştiren ülkelere üzeri örtülü ekonomik tehditler yapan Çin hükümetinin müdahalelerinin bilhassa yardımcı olmadığını da aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum