Yatırım yapmaya başla!

Trump’ın “Huawei Davasına Müdahale Edebilirim” Yorumu Tepkiyle Karşılandı!

ABD Başkanı Donald Trump’ın “Huawei CFO’sunun davasına müdahale edebilirim” yorumu, negatif tepkilerle karşılandı. Detaylar aşağıda;
Trump’ın “Huawei Davasına Müdahale Edebilirim” Yorumu Tepkiyle Karşılandı!

ABD Başkanı Donald Trump’ın Salı günü verdiği bir demeçte, eğer Washington’un Pekin ile ticaret anlaşması yapmasını sağlayacaksa Huawei CFO’sunun davasına müdahale edebileceğini söylemesi negatif tepkilerle karşılandı.

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, Trump’ın “davaya müdahale edebilirim” yorumunu eleştirerek; “Amerika Birleşik Devletleri, bu konuyu siyasi malzeme haline getirmemeli” dedi. Suçlunun ülkeye iadesi davalarının politikleştirilmemesi gerektiğini vurgulayan Kanadalı Bakan; “yasal süreç politik amaçlar için kullanılmamalı” ifadeleriyle açıklama yaptı.

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland bu açıklamaları, Trump’ın; “bir ticaret anlaşmasını garantileyecekse Huawei davasına müdahil olurum” yorumuyla ilgili sorular üzerine geldi.

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland Trump Eleştiri Trump’ın Reuters’a verdiği röportajda yaptığı bu açıklamayı eleştiren Freeland; “suçluların iadesi partnerlerimiz, iade sürecini politikleştirmemeli ya da adaletin takibi ve hukukun üstünlüğünden başka bir amaç için kullanmamalı” sözlerini kullandı.

Sonuçta Huawei CFO’su 1 Aralık’ta Vancouver’da tutuklanmış ve günlerce hapiste kaldıktan sonra Salı günü kefaletle şartlı olarak salıverilmesine karar verilmişti. Ancak Meng Wanzhou hala ABD’ye iade edilme tehdidi ile karşı karşıyaydı ve bu olursa 30 yıl hapis istemiyle yargılanabileceği söyleniyordu.

Gündem günlerdir Huawei etrafındaki gelişmelerle çalkalanırken Trump’ın FED’in faiz artırım ihtimaline de değindiği geniş kapsamlı bir röportajda “müdahale edebilirim” demesi tepki yarattı.

Trump'ın “Huawei Davasına Müdahale Edebilirim” Yorumu Buna göre Trump, Huawei CFO’suyla ilgili şu yorumda bulundu: “Eğer ülke için iyi olduğunu düşünürsem, eğer şimdiye kadar yapılmış en büyük ticaret anlaşmasının ne olacağı konusunda iyi olduğunu düşünürsem –ki bu çok önemli bir şey- gerekli olduğunu düşündüğümde kesinlikle müdahale ederdim.”

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland işte bu yorumları eleştirdi ve Meng’in avukatlarının suçlunun ülkeye iadesine karşı savaşmaya karar vermeleri halinde Trump’ın yorumlarını kullanabileceklerini bildirdi.

ABD tarafında da Senatör Richard Blumenthal, Trump’ın ticari amaçları için Huawei yöneticisinin davasına müdahale edebileceğini söylemesinin “çok rahatsız edici” olduğunu açıkladı.

Senatör Richard Blumenthal Trump'ın Yorumunu Çok Rahatsız Edici Sözleriyle Tanımladı Senatör Blumenthal düşüncesini şöyle anlattı: “Trump’ın yorumu, ülkedeki hukuki yaptırımların ticari, politik ya da diplomatik amaçların bir aracı gibi görünmesini sağlar, bu diğer ülkelerde geçerli olabilir ama ABD’de değil.” Buna karşılık olarak ABD Başsavcı Yardımcısı John Demers Adalet Bakanlığı’nın bir ticaret aracı olmadığını, bakanlıkta ticaret değil hukuk uygulaması yaptıklarını söyledi.

Bir finans hizmetleri firması olan The Motley Fool Singapore CEO’su David Kuo da; “Yargı meselelerine müdahale etmek gerçekten de başkanın işi mi?” diyerek yorum bildirdi. Tüm bunların yanında ilgili haberde, Meng’in tutuklamasının yalnızca ABD-Çin ilişkileri için değil Kanada-Çin ilişkileri için de ciddi bir mesele haline geldiği vurgulandı. Zaten eski bir Kanadalı diplomat olan Kovrig’in Çin seyahati sırasında tutuklanması da buna yoruldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum