Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Trump H1-B Vizesiyle Vatandaşlık Sözü Vererek Yetenekli İnsanları Ülkeye Çağırdı

Donald Trump, ABD’li şirketlerin yurt dışından vasıflı işçi getirmelerini sağlayan geçici H1-B vizeleriyle ilgili değişiklik açıklaması yaptı. Detaylar aşağıda;
Trump H1-B Vizesiyle Vatandaşlık Sözü Vererek Yetenekli İnsanları Ülkeye Çağırdı

Donald Trump, dün Twitter’dan yaptığı açıklamada Amerika şirketlerinin yurt dışından vasıflı işçi getirmelerini sağlayan geçici H1-B vizelerinde değişiklik yapılacağını duyurdu. Buna göre Trump, federal hükümetin kısmen kapatılması ve bunu sona erdirme müzakerelerinin arasında paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“ABD’deki H1-B sahipleri, vatandaşlığa giden olası bir yol da dahil olmak üzere ülkede kalmaları için hem sadelik hem de kesinlik getirecek değişikliklerin geleceğinden emin olabilirler. Biz, yetenekli ve yüksek becerili insanların ABD’de kariyer seçeneklerini kovalamalarını teşvik ediyoruz.” Trump, değişiklik ile ilgili herhangi bir detay vermese de duyuru, H1-B vize programını ABD’ye giriş için kullanan özellikle Hintliler arasında büyük yankı uyandırdı.

Kaynaklarda değişikliklerin ABD Başkanı Trump’ın sıkça bahsettiği liyakat bazlı sistem ve yönetimin Aralık 2018’de önerdiği bir dizi kural değişikliği ile aynı çizgide olduğu yazıldı.

Trump H1-B Çalışma Vizelerinde Değişikliklerin Yapılacağına Dair Söz VerdiAyriyeten Trump’ın tweeti halihazırda kalıcı yasal ikametgah ya da Yeşil Kart almak için yaklaşık 10 yıldır beklemek zorunda kalan özellikle de bilişim sektöründeki Hintli profesyoneller için iyi haber olarak geldi. Sonuçta başkanlığının ilk iki yılında Trump yönetimi, H-1B vize sahipleri için ülkede gereğinden fazla uzun kalmalarını, vizeyi uzatmalarını ve yeni bir vize almalarını zorlaştırmıştı.

En çok Hintli bilişim teknolojisi uzmanları arasında aranan H-1B vizesi, ABD şirketlerinin yabancı işlerin teorik ya da teknik uzmanlık gerektiren mesleklerde çalıştırılmalarına izin veren bir vize.

Trump H1-B Vizesi İşçileri için ABD Vatandaşlığı Sözü VerdiVe Trump’ın H-1B vizesi ile ilgili duyurusu, ABD’deki en iyi yeteneklerini çekme ve elde tutma tercihinin bir parçası olarak gelmişti. Son haftalarda Trump, genel göçü azaltmak için liyakat bazlı bir göç sisteminden bahsediyordu. İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen de geçen ay milletvekillerine ABD’nin H-1B yabancı çalışma vizesi programı kapsamında başvuranların en iyilerini seçmeye çaba göstermesi gerektiğini anlatmıştı.

İç Güvenlik Bakanı, H-1B dilekçelerinin sayısının yasal sınırı aştığını ve bu dilekçe havuzu arasında ABD’ye iş için gelme ayrıcalığını en iyilerine vermeleri gerektiğini vurgulamıştı.

H-1B Dilekçeleri Sayısı Aştı Kirstjen Nielsen yönetimin istihdama dayalı vize dolandırıcılığı ve istismarı tespit etmeye yönelik tedbirlerini artırdığını fakat bazı göçmen olmayan vize programlarında Amerikalı işçileri daha iyi korumak için reform yapılması gerektiğini dile getirmişti.

ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi de Kasım ayında bu vizeyi en yetenekli ve en yüksek ücretli yabancı işçilere vermeye yönelik büyük değişiklikler için öneride bulunmuştu. Önerilen kanun kapsamında H-1B vizesiyle çalışacak yabancı işçi arayan şirketler, önce belirlenmiş bir kayıt süresi boyunca ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi’ne elektronik olarak kaydolmak zorunda kalacaktı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum