Yatırım yapmaya başla!

General Motors Eleştirilerini Sürdüren Trump’a Göre Şirket Büyük Bir Hata Yaptı

ABD Başkanı Donald Trump, General Motors CEO’su Mary Barra’nın büyük bir hata yaptığını ve şirketin bunun karşılığını alacağını söyledi. Detaylar şöyle;
General Motors Eleştirilerini Sürdüren Trump’a Göre Şirket Büyük Bir Hata Yaptı

ABD Başkanı Donald Trump, otomotiv devi General Motors’un yeniden yapılanma kapsamında aldığı kararları eleştirerek şirket hakkında tehditvari söylemlerde bulundu. Dün Fox News’e verdiği röportajda Trump; General Motors’un Kuzey Amerika’daki 5 tesiste üretimi durdurma ve yaklaşık 14 bin kişiyi işten çıkarma girişimi dahil küresel işini yeniden yapılandırma planları karşısında üzüldüğünü dile getirdi.

Ardından da General Motors’un CEO’su Mary Barra’yı hedef alarak, ağır eleştirilerde bulundu. “Barra’nın Noel’den birkaç hafta önce Ohio ve Michigan’da tesis kapatacağını söylemesi, benim için kabul edilemez” diyen Trump, General Motors’un hoş tutulmayacağını belirtti.

Bu noktada GM’nin Perşembe günü yaptığı açıklamada, şirketin Maryland, Michigan ve Ohio’da bulunan etkilenen tesislerindeki çalışanlara odaklandığını bildirdiği hatırlatıldı.

General Motors Tesis Kapatma Kararı Açıklamaları GM, tesisleri kapatıp çalışanları işten çıkardığını çünkü geleceğe daha iyi hazırlanmak istediğini belirtmişti. Sedandan ziyade SUV ve kamyon üretimine odaklanmak, ayrıca pahalı otonom sürüş teknolojisi için tasarruf yapmak isteyen şirket dünkü açıklamasında; kapatılan tesislerdeki işçilere odaklandığını söylemekle kalmamış, aynı zamanda saatli çalışan işçilerin farklı lokasyonlarda iş bulabileceklerini kaydetmişti.

Bunun yanında GM, sıfır emisyon, sıfır kaza ve sıfır sıkışıklığı olan bir dünya vizyonu için müşterilerine harika araçlar üretmeye devam ettiğini aktarmıştı.

İşçi Çıkarmada Eleştirilerini Sürdüren Trump “General Motors Büyük Bir Hata Yaptı” Dedi

İşte burada daha önce de GM’yi eleştiren Trump harekete geçti ve CEO Barra’nın büyük bir hata yaptığını söyledi. “General Motors’un tüm modelini değiştirdiler. Ben bir araba şirketi yönetmiyorum ama tamamı elektrikli bir model işe yaramayacaktır. Arabalarınızın belli bir yüzdesi olarak buna sahip olmak harika ama tamamen bu modele geçmek işe yaramayacaktır.” ifadeleriyle de görüş bildirdi.

Trump ayrıca Kanada, Meksika ve ABD arasında imzalanan yeni anlaşmanın General Motors için işi zorlaştırdığını iddia etti.

Trump General Motors Eleştirilerini SürdürüyorŞirketi araçlarının ve parçalarının bir kısmını Meksika’da yaptığı için de eleştiren Trump, yeni USMCA anlaşmasının buna çözüm getireceğini aktardı. “Yaptığım yeni anlaşma, şu anda insanların ülke dışına çıkmasını çok rahatsız edici hale getiriyor” diyen Trump, anlaşmanın şirketlerin her USMCA ülkesindeki çalışanlara aynı asgari ücreti ödemesini gerektirmesine gönderme yaptı.

Yani anlaşma General Motors’un Meksika’daki işçilere zam yapmasını gerektiriyordu ki bu da Meksika’da üretimin avantajlarını azaltabilirdi. Tüm bu açıklamaların yanında Trump, GM’nin işten çıkarmalarının ABD ekonomisine zarar vermeyeceğini belirterek; “Ohio, bu işleri iki dakika gibi kısa bir sürede yenileriyle değiştirecek” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum