Yatırım yapmaya başla!

Trump ‘FED Kafayı Yedi’ Dedi, IMF Başkanı Powell’ı Savundu

ABD Başkanı Donald Trump şimdi de gözü FED'e dikti ve politikalarını eleştirmeye başladı. FED yetkilileri ise faiz artırımını desteklerken, IMF Başkanı Lagarde Powell'ı savundu. İşte detaylar;
Trump ‘FED Kafayı Yedi’ Dedi, IMF Başkanı Powell’ı Savundu

ABD Başkanı Donald Trump, ‘merkez bankaları bağımsızdır’ demesine rağmen FED’in faiz artırım politikasından hoşnut olmadığını her seferinde dile getiriyor. Trump, Temmuz ayında 20 yıllık geleneği bozmuş ve FED’i faiz artırım politikası konusunda eleştirmişti. Bu konuşmasında da bağımsızlık vurgusu yapsa da eleştiriler dikkat çekmişti. Bu tarihten sonra birkaç defa daha FED’in faiz politikasını eleştirdikten sonra “FED kafayı yedi” sözleri ile gündeme geldi

Trump, New York borsasında yaşanan sert düşüşlerin Amerikan Merkez Bankası’nın faiz artırımlarından kaynaklı olduğunu dile getirdi.

Trump FED'i Sert Eleştirdi

NYSE’de yaşanan sert düşüşler sonrasında, “FED’in yanlış yaptığını düşünüyorum. Piyasalar çok sıkı. FED kafayı yedi,” ifadelerini kullandı. Trump, ABD piyasalarında dün yaşanan yüzde 4 civarındaki düşüşlere yönelik soruları yanıtlarken, FED’in faiz politikasını yeniden eleştirdi. Faizlerin çok hızlı artırıldığını söyleyen Trump, kendine has üslubunu göstermiş oldu.

Dün New York Borsası, son dönemin en kötü günlerinden birini geçirdi ve sektörel gösterge endekslerinde sert düşüşler gözlendi.

NYSE Sert Düştü

Nasdaq Teknoloji Endeksi dün yüzde 4’ün üzerinde bir düşüş kaydederek son 2 yılın en büyük kaybını gösterdi. Dow Jones Endeksi yüzde 3,15 ve Standard & Poor’s 500 Endeksi ise yüzde 3,29 oranlarında kayıp yaşadı. Bu kayıplar ise son 8 ayın en büyük kaybına işaret etti. Analistler hisse senetlerindeki düşüşün, ABD devlet tahvili faizlerinin son 7 yılın en yüksek seviyelerinde seyretmesinden kaynaklı olduğunu söylüyor.

Ben düşük faiz seviyorum” diyen Donald Trump, FED’in çok hızlı faiz artırdığını dile getirirken, göreve geldiğinden beri 6 defa faiz artırımına gitmesini daha önce de eleştirmişti. En son 26 Eylül tarihinde faiz artırımı yapıldığını ve enflasyon konusunda da endişeli olduğunu dile getirdi. 26 Eylül’de yapılan toplantıda borçlanma maliyetleri 3 yılda sekizinci kez artırılmış oldu.

IMF Başkanı Christine Lagarde ise Trump’ın sert eleştirilerine karşı FED’i savunmasıyla dikkatleri üzerine çekti.

IMF Başkanı Christine Lagarde Powell'ı Savundu

Lagarde, CNBC’ye verdiği mülakatta Trump’ın sözlerine karşılık, FED Başkanı Jerome Powell’ın delilikle bağdaştırılamayacağını dile getirdi. Powell ve kurul üyelerinin kararlarını hakiki bilgiye dayandırdığını ve esaslı bir iletişim kurduğunu da sözlerine ekledi. Lagarde bu sözleri ile Donald Trump’ın saldırısına açık hale gelmiş oldu.

Dolar ise tüm bu söylemlerin gölgesinde gerilemeye başladı ve G-10 paralarının tamamının karşısında değer kaybetti.

Dolar G-10 Paraları Karşısında Düştü

ABD hisse senedi vadelilerinin kayıplarını genişletmesi ile dolar, G-10 paraları karşısında değer kaybederek 1 haftanın en düşüğünü gördü. Yeni Zelanda doları, bu kazançlara öncülük eden para birimi oldu. NZD/USD paritesi dün 0,6454 dolardan işlem gördükten sonra yükselişe geçti ve kazançlarını bugüne taşıdı. Şu dakikalarda yüzde 0,48 oranındaki yükselişle 0,6479 dolardan işlem görüyor. Yeni Zelanda doları kuru ise yüzde 0,67 oranında ekside 3,8988 liradan alıcı buluyor.

EUR/USD paritesi yüzde 0,26 oranında artıda 1,1550 dolarda seyrederken, GBP/USD paritesi yatay bir seyirle 1,3194 dolardan alıcı buluyor. USD/CHF paritesi yüzde 0,16 oranında ekside 0,9891 franktan işlem görürken, AUSD/USD yüzde 0,45 oranında artıda 0,7088 dolarda seyrediyor. Dolar kuru ise 6 liranın altını test ediyor ve şu dakikalarda yüzde 1,33 oranında ekside 5,9972 liradan işlem görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum