Yatırım yapmaya başla!

Trump FED’in Faiz Artırma İhtimali için “Akılsızca” Yorumunu Yaptı

ABD Başkanı Donald Trump, FED’in faiz artırması durumunda hayal kırıklığı yaşayacağını ve bu durumun akılsızca olacağını söyledi.
Trump FED’in Faiz Artırma İhtimali için “Akılsızca” Yorumunu Yaptı

Küresel piyasalar ABD Merkez Bankası’nın (FED) 18 – 19 Aralık’ta yapacağı yılın son toplantısından çıkacak faiz kararı ihtimallerini değerlendirirken, Başkan Trump faizlerin düşük tutulması söylemini her defasında yineliyor. ABD ekonomisinin resesyonda olmadığını ve çok iyi gittiğini belirten Trump, FED’in faiz artırması halinde hayal kırıklığı yaşayacağını söyledi.

Trump FED’in faiz artırma ihtimaline karşı; “Bence bu çok akılsızca olur ama ne diyebilirim ki?” yorumunu yaptı.

FED’in başındaki kişiyi kendisinin atadığını ancak faiz artışı yapılırsa birçok insanın kendiyle birlikte hayal kırıklığı yaşayacağını söyleyen ABD Başkanı Donald Trump, ülke ekonomisinin ve şirketlerin çok iyi durumda olduğunu, yükselen bir füze gibi oldukların ve FED’in mantıklı davranması gerektiğini ifade etti.

Çin ile ticaret müzakerelerinin devam ettiğini söyleyen Trump, son aldığı haberlere göre Çin’in çok büyük miktarda soya fasulyesi satın aldıklarını öğrendiğini söyledi. Diğer yandan Çin’in ABD’den ithal edilen otomobillerde alınan verginin %40’tan %15’e düşürülmesinin gündemde olduğu öğrenildi.

DoubleLine Capital CIO’su Jeffrey Gundlach, FED’in yılın son toplantısında faiz artırma ihtimallerini değerlendirdi.

ABD’de balonlaşan tahvil ihraçlarının hisse senetlerindeki kargaşaya rağmen tahvil piyasasının kazançlarını sınırladığını belirten Gundlach, tahvil piyasasının FED’in 2019 ve 2020 yıllarında para politikasında sıkılaştırmaya hiçbir şekilde gitmeyeceğini düşündüğünü belirtti. FED’in hisse senedi değerlerinde düzelme görme ihtimaline karşı faizleri sıkılaştırma konusunda esneklik söylemini sürdürmek istediğini belirterek ABD piyasaları hakkında genel bir değerlendirme yaptı.

ABD’de önemli hisse endekslerinin 2018 yılındaki kazançlarını sildiğini belirten Gundlach, küresel satış dalgasının 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizinin %2,88 ile Ağustos ayından bu yana en düşük seviyeye yaklaştırdığını anlattı. Küresel hisse piyasalarındaki kargaşa ve S&P 500 Endeksi’ndeki olumsuz tabloya bakıldığında tahvil piyasası için durumun güçlü bir yükselişi işaret etmediğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum