Yatırım yapmaya başla!

Trump Son Saldırısında FED’in Kendisi için En Büyük Tehdit Olduğunu Söyledi!

FED’in faiz artırım hamlelerini onaylamadığını açıkça belli eden Trump, bu kez de kurumun kendisi için en büyük tehdit olduğunu söyledi. Detaylar aşağıda;
Trump Son Saldırısında FED’in Kendisi için En Büyük Tehdit Olduğunu Söyledi!

Uzun süredir FED’e karşı eleştirel tavrıyla gündeme gelen Donald Trump, bu kez de kurumun kendisi için en büyük tehdit olduğunu söyledi. Fox Business’a verdiği röportajda FED’e yönelik eleştirilerini sürdüren Trump, bankanın bağımsızlığından dolayı Jerome Powell’le görüşmediğini fakat FED Başkanı’nın yaptıklarından memnun olmadığını dile getirdi.

Son enflasyon oranlarının düşük geldiğini vurgulayan Trump, FED’in faiz artırımlarına devam etmesinin doğru olmayacağını kaydederek; “Benim için en büyük tehdit FED” sözleriyle dikkat çekti.

Başkanın en son saldırısı Çalışma Bakanlığı’nın iş olanaklarının Ağustos ayında 7.1 milyonluk rekor seviyesine ulaştığı yönündeki açıklamasının hemen ardından geldi.

Trump: FED Benim için En Büyük TehditKaldı ki bu rakam da ABD’de işsizlik oranının son 50 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 3.7’ye düştüğü şeklindeki raporunun ardından gelmişti. Neticede Trump’ın bir kez daha ABD Merkez Bankası’na saldırması gündemde geniş yer buldu. Keza Trump bu tavrıyla pek çok kişinin eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

Temmuz ayında Beyaz Saray geleneğini bozarak “tartışmalı başkan” tanımlamasının hakkını bir kez daha veren Trump, bu nedenle doların uluslararası piyasalarda gerilemesine yol açmıştı.

Trum Fed Eleştirileri Bitmiyor Geçtiğimiz günlerde FED’in 25 baz puanlık faiz artırımı kararı sonrasında ise Trump Jerome Powell’ın olumlu yorumlarına rağmen artıştan memnun olmadığını belirtmişti. Trump’ın yorumları büyük yankı uyandırırken FED yetkilileri faiz artırım yorumları ile Powell’ın artırımını onayladıklarını belli etmişlerdi.

Olayda en dikkat çekici kısım ise Trump’ın FED kafayı yedi demesi olmuş, ABD Başkanı’nın bu sözleri üzerine pek çok kişi Powell’ı desteklemişti.

Trump: FED Kafayı Yedi YorumlarıFED Başkanı’nı destekleyenler arasında IMF Başkanı Christine Lagarde de yer almış, Lagarde Trump’ın sözlerine karşılık Powell’ın delilikle bağdaşlaştırılamayacağını bildirmişti. Powell ve kurul üyelerinin kararlarını hakiki bilgiye dayandırdığının ve esaslı bir iletişim kurduğunun üzerini çizerek Trump’ın karşısına geçmişti.

Tüm bu isimlerin yanında JP Morgan Başkanı Jacob Frenkel de ABD ekonomisinin tüm cephelerde toparlanması nedeniyle faiz oranlarını normalleştirme politikasının gayet makul olduğunu açıklamıştı. Ve bu noktadaki düşüncesini; “İki mesele var: FED çıldırdı mı? Ve bu tıbbi durumu ilan etmek başkana mı kaldı? Bence iki sorunun cevap da hayır” diyen Frenkel, açıkça Trump’ı onaylamadığını göstermişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum