Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Trump’ın FED Adayı Judy Shelton Altın Standardı Destekçisi, Merkez Bankasının Eleştirmeni

Donald Trump, doldurulacak iki FED yönetim kurulu üyeliği pozisyonu için yeni adaylarını duyurdu. Judy Shelton ismi dikkat çekti.
Trump’ın FED Adayı Judy Shelton Altın Standardı Destekçisi, Merkez Bankasının Eleştirmeni
HABER GİRİŞ

ABD Başkanı Donald Trump, doldurulacak iki FED yönetim kurulu üyeliği pozisyonu için yeni adaylarını duyurdu. Daha önce önerdiği isimler eleştiriler nedeniyle adaylıktan çekilirken Trump’ın Salı günü bildirdiği önerileri, St. Louis FED ekonomisti Christopher Waller ile Judy Shelton oldu.

Bu noktada Trump’ın aday niyetleri arasındaki Judy Shelton ismi dikkat çekti. Çünkü Trump’ın FED’in yeni yönetim kurumu üyesi olması için aday gösterdiği Shelton, altın standardına geri dönüşü destekleyen ve FED faaliyetlerini eleştiren azınlıktaki ekonomistlerden biriydi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın ABD direktörü olarak görev yapan Judy Shelton, geçen sene doların altın fiyatlarına sabitlenmesi için çağrıda bulunmuştu.

Trump’ın FED Adayı Judy Shelton Doların Altın Fiyatlarına Sabitlenmesi ÇağrıDolayısıyla Shelton’un alışılmışın dışındaki parasal inançları, sonunda kendisi ve Christopher Waller’ı onaylayacak ABD Senatosu’ndan muhtemelen sorularla karşılaşacaktı. Shelton 2018’de özgürlükçü düşünce kuruluşu Cato Enstitüsü tarafından yayınlanan bir gönderide, kripto para birimleri ile altın arasında bir karşılaştırma yapmıştı.

“Kripto paraların çekiciliği ortak bir para birimi sağlama kapasiteleri ve çıkarılan her birim için tek bir değer korumak ise aynı niteliklerin klasik uluslararası altın standardı ile elde edildiğini anlamamız için yalnızca tarihsel deneyime başvurmamız gerekiyor” diyerek şöyle devam etmişti:

“Bir şekilde altınla bağlantılı yeni bir uluslararası para sistemi önermekte, Amerika’nın küresel parasal ilişkilerde devam eden öne çıkmayı garantilemesi için fırsatı var.”

Trump’ın FED Adayı Judy Shelton Altın Standart Destekçisi Sonuçta Shelton’un düşünceleri göz önüne alındığında Trump’ın aday seçiminin, ABD Başkanı’nın FED liderleriyle ve merkez bankasının para politikası eğilimleriyle sıkıntılarının giderek arttığına işaret ediyor olabileceği düşünüldü.

GCM Yatırım Banner

Zira kendisi, FED’i sık sık kamuya açık bir şekilde eleştirmiş, kurumun yüksek faiz oranlarının ve parasala sıkılaştırmalarının büyümeyi engellediğini, hatta Pekin’le müzakerelerde ABD’nin elini güçsüzleştirdiğini savunmuştu. FED eleştiriyle tanınan Shelton da son zamanlarda merkez bankasına yönelttiği sert eleştirileriyle gündeme gelmişti. Wall Street Journal’a verdiği demeçte Shelton, FED’in oranları düşürmesi gerektiğini söyleyerek şöyle konuşmuştu:

“Azaltılmış vergiler, daha az düzenleme, dinamik enerji ve ticaret reformları nedeniyle büyümeye hazır bir ekonominiz olduğunda, sermayeye maksimum erişim sağlamak istiyorsun. FED’in ekonomiye sokmak yerine FED’in mevduat hesaplarında durdurmaları için bankalara para ödemesi, sağlıksız ve bozucu; uygulama aşamalı olarak azaltılırken oranlar hızla düşmeli.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.