Yatırım yapmaya başla!

Trump Baskısı Kaliforniya’daki Emisyon Esnetmesini İptal Ettirtti!

Kaliforniya'nın kendi emisyon kurallarını yayınlaması sonrasında karşısında Trump'ı bulmuştu ve koyulan sera gazı değerlerinin değiştirilmesi istenmişti.
Trump Baskısı Kaliforniya’daki Emisyon Esnetmesini İptal Ettirtti!

Amerika’nın VW ile başlattığı “CO2 Savaşı”nda firmaların durumdan şikayet etmesi ile Kaliforniya kendi sınırlarında esnetmeye geçmiş ve bu da Trump’ı kızdırmıştı. BMW, Ford, Toyota ve VW konu hakkında birçok kere başvurularda bulunmuş, sınırlandırmanın ABD içerisinde kendilerini zor durumda bıraktıklarını söylemişlerdi.

Otomotivdeki teknoloji gelişimlerine destek vermesiyle ünlü eyalet olan Kaliforniya, özerk araçların şehir içinde uzun süreli testlerine izin vermişti. Diğer yönetimlere göre kendi kararlarını uygulaması, özellikle Donal Trump’ın kendilerine cephe almasına neden oluyor. Gelin son haberimizin detaylarına birlikte bakalım;

EPA, Kaliforniya’daki emisyon feragatını iptal etti!

Yeni bir Ulusal Program Kuralı ile emisyon değerlerindeki sınırlara karar verildi. Bundan ötürü Trump yönetimi Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi ve Çevre Koruma Ajansı’na “Ulusal Program Kuralı” olarak bilenen bir eyleme geçmesini istedi. Bir yerde baskı yaptı da diyebiliriz.

EPA’nın aldığı karar neticesinde ABD ülke sınırları içerisinde, “tek tip yakıt ekonomisi ve sera gazı sağlayaması gerçekleşecek” şeklinde bir karara imza atıldı. Peki bu ne demek oluyor? Bildiğimiz gibi temiz dünya için Amerika zehirli gaz salınımlarında kilometredeki mpg oranlarını azaltmıştı. Bunun anlamı şirketlere elektrikli araçları daha hızlı benimseyin denildi.

Trump sert bir tutum izliyor gibi gözükse de tek amacı dünyaya araçlardan çıkan zehirli gazların miktarını düşürmek. Otomobil şirketleri tarafından duruma bakıldığında; en geniş operasyonlarını ABD’de yapan Ford, Toyota, BMW ve VW gibi firmalar eyaletlerdeki farklı standartlar yüzünden maliyetlerin arttığı yönünde şikayetlerde bulunmuşlardı.

Kaliforniya’nın CO2’deki esnemesinin sebebi ise firmaların artan maliyetleri vatandaşlara yansıtması. Daha ucuza araç alımı yapılması için ayrı bir politika izleyerek Trump’ın sözünü bir yerde dinlememiş oldu.

Hükümet, hareketin 2021-2026 Model Otomobiller ve Hafif Kamyonlar İçin Model Yıllar İçin Daha Güvenli Maliyetli, Verimli (SAFE) Araçlar Kuralı”nı tamamlama çabalarının bir parçası olduğunu ileri sürüyor.

Trump’a göre uygulamanın aslında şirketlere olumlu olarak yansıyacağını, yönelinen elektrikli modellerle daha az maliyette araç üretebileceklerini dile getiriyor. Paralel olarak ucuza gelecek bir otomobilin de tüketiciye daha az paralara satılabileceğini söylüyor. EPA’nın almış olduğu karar sonrasında şirketler tarafından bir açıklama gelmedi. Tutum ne olur bilinmez ancak Ulusal Program Kuralı kabul edildi ve herkes uymak zorunda kalacak. Trump’ın tutumu hakkında sizin görüşleriniz nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum