Yatırım yapmaya başla!

Trump’ın Ekibi Powell Konusunda Piyasalarda Güven Artırmaya Çalışıyor

Piyasalar Trump’ın Powell’ı görevden alma ihtimallerini değerlendirirken, Trump yetkilileri güven ortamı yaratmak için böyle bir durumun olmadığına dair açıklamalar yaptı.
Trump’ın Ekibi Powell Konusunda Piyasalarda Güven Artırmaya Çalışıyor

Geçtiğimiz haftanın en önemli konusu FED faiz kararıydı. ABD Merkez Bankası 2018 yılının son toplantısında piyasaların beklentileri doğrultusunda hareket ederek 25 baz puanlık faiz artırımı yaptı. Ancak ABD Başkanı Donald Trump’ın faiz kararına sıcak bakmaması ortaya yeni bir söylentinin çıkmasına sebep oldu.

FED kararının ardından, Trump’ın FED Başkanı Jerome Powell’ı kovmayı planladığı iddia edildi. Trump’ın daha önce her fırsatta yüksek faize sıcak bakmadığını söylemesi bu söylentileri kuvvetlendirirken, Trump yönetimi yetkilileri güveni artırmak adına Powell’ın görevden alınmayacağı konusunda piyasaları rahatlatma çalışmalarına başladı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Trump’ın Powell’ı görevden almayı düşünmediğini söyledi.

Diğer yandan Beyaz Saray’ın özel kalemi Mick Mulvaney ise Trump’ın bir FED başkanını görevden alamayacağını yeni fark ettiğini belirtti. Her iki yetkililerin yaptığı açıklamaların ardından Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders de Powell’ın görevden alınmasına yönelik bir plan olmadığını dile getirdi.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin, söz konusu haberin doğruları ifade etmediğini göstermek adına “Hiçbir zaman Başkan Powell’ı kovmayı ifade etmedim, zaten öyle bir yetkim olduğunu da sanmıyorum.” ifadesini kullandı.

Öte yandan uzmanlar Mnuchin’in bu çabasının piyasalarda ters tepkiye yol açabileceğini düşünüyor.

Bakan Mnuchin, dün yaptığı açıklamada piyasa likiditesinin iyi durumda olduğu konusunda finans kesimine güven vererek hisse senedi piyasalarındaki düşüşe ve ABD Başkanı Trump’ın Powell’ı görevden almayacağına dair büyük bankalardaki endişeleri yok etmeye çalıştı. Ancak piyasa yorumcuları kimsenin sormadığı soruların yanıtlandırılmasını piyasalarda ters tepkiye yol açabileceği değerlendirmesini yaptı.

Mnuchin sosyal medya hesabında paylaştığı iletide, CEO’ların tüketicilere, iş piyasalarına ve diğer tüm piyasa faaliyetlerine sağlanmak üzere bol miktarda likiditeleri olduğunu teyit etti. Açıklamada bugün Çalışma Grubu işe görüşme yapılacağı belirtildi.

Dolar, Trump’ın FED Başkanı Powell’ı görevden alabileceği haberiyle tüm G10 ülke paraları karşısında geriledi.

Dolar/TL haftaya 5,31’den başladı ve saat 09:45 itibarıyla 5,3138’den işlem görüyor. Bloomberg Dolar Endeksi geçen hafta %0,5 düştükten sonra bu sabah %0,22 daha geriledi. Uzmanlar Powell konusunun yanında ABD’nin Suriye’den çekilme kararı ve bu süreçte Türkiye ile ABD liderlerinden gelen karşılıklı pozitif mesajların yurt içi piyasalarında iyimserliğe yol açtığını belirtiyor.

Dolar Kuru Anlık Değişimler için Tıklayınız

Sydney’de National Australia Bank Ltd. Döviz Stratejisti Birim Yöneticisi Ray Attril, ABD hükümetinin kapalı olmasını ve yeni yıla kadar da sorunların çözülemeyeceği ihtimallerini göz önünde bulundurarak piyasaların normalden daha canlı bir hareket sergileyeceğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum