Yatırım yapmaya başla!

Trump İmzaladığı Ek Vergi Kararında NAFTA Partnerlerini Muaf Tuttu, Diğerlerine Açık Kapı Bıraktı

Donald Trump, uzun süredir gündemde olan çelik ve alüminyuma ek vergi kararını imzaladı. Fakat Kanada ile Meksika’yı muaf tutarak, diğer ülkelere açık kapı bıraktı.
Trump İmzaladığı Ek Vergi Kararında NAFTA Partnerlerini Muaf Tuttu, Diğerlerine Açık Kapı Bıraktı

Donald Trump en tartışmalı hamlelerinden biri olan çelik ve alüminyuma ek vergi kararını dün imzaladı. Buna göre; çelik ithalatına % 25, alüminyum ithalatına da % 10 oranında getirilecek ek gümrük vergisinin 15 gün içinde yürürlüğe gireceği belirtildi.

Öte yandan; daha önce ek vergi kararından vazgeçmek için yeni NAFTA şart koşan Trump’ın, Meksika ile Kanada’yı muaf tutması dikkat çekti.

Çünkü Trump, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması partnerlerinin devam etmekte olan müzakereler sonucunda ABD lehine yeni kararlar almasını bekliyor.

Donald Trump NAFTA'ya Göre Karar Verecek Aksi takdirde aynı tarifeler Kanada ile Meksika için de geçerli olacak. Kanada ile Meksika dışında diğer ülkelere de açık bir kapı bırakan Trump, uygun şartlar sağlandığı takdirde gümrük vergilerini açık bırakabileceğini söyledi.

Bunun için ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’i görevlendirerek onun tarifeler konusunda alternatifler arayan ülkelerle görüşmeler yapacağını belirtti.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer Ek Vergi Kararının Esnekliği Konusunda Görüşmeler YapacakVe durumu “ABD bazı ülkelerle, ürünlerinin artık ulusal güvenliğimizi tehdit etmediği konusunda anlaşabilmek şartıyla gümrük tarifelerini değiştirmeye ve kaldırmaya açık kalacak” sözleriyle açıkladı.

Donald Trump Beyaz Saray’da düzenlenen imza töreninde ayrıca, söz konusu kararın seçenekten ziyade ulusun güvenliği için bir zorunluluk olduğunu belirtti.

Donald Trump Ek Vergi Kararının Bir Zorunluluk Olduğunu BelirttiFakat imzalanan kararın ABD’nin ekonomisini kalkındıracağını söyleyen Trump’ın aksine aralarında ekonomistlerin de bulunduğu pek çok karşıt, bunun pek çok olumsuzlukla sonuçlanacağını öne sürüyor.

Örneğin; United States Steel Corporation’ın CEO’su David Burritt daha önce kapattıkları tesisi yeniden açarak 500 çalışanı geri çağıracaklarını, aynı şekilde Century Aluminum da 300 kişiye istihdam sağlanacağını belirtmişti.

Ancak uzmanlar söz konusu kararın, 800 ya da daha fazla kişiye iş imkanı sağlamasının dışında binlerce kişinin işsiz kalmasına yol açacağını öne sürmüştü. Yani Trump “şirketler de ülkeler de karardan memnun olacak” dese de ekonomistler ABD Başkanı’yla aynı fikirde değil.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum