Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Ek Tarifelerinin Nedeni, Çin’in Taslak Metinde Yaptığı Sistematik Değişiklikler

Pekin, ticaret müzakerelerini hızlandırmak için yaklaşık 150 sayfalık taslak anlaşma metninde sistematik düzenlemeler yaparak Washington'a gönderdi.
Trump’ın Ek Tarifelerinin Nedeni, Çin’in Taslak Metinde Yaptığı Sistematik Değişiklikler
Yorum

Üç özel sektör ve üç ABD hükümeti kaynağı Pekin’in, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında aylarca süren müzakereleri hızlandıracak yaklaşık 150 sayfalık bir taslak ticaret anlaşması için sistematik düzenlemeler yaptığını söyledi. Taslağın Cuma günü geç saatlerde Washington’a geldiği ve Trump’ın cevap olarak tweet attığı dile getirildi.

Kaynaklar verdiği demeçte, belgenin Çin tarafından ABD’nin çekirdek taleplerini baltalayan ani değişikliklerle dolu olduğunu söyledi.

Çin Belgede Değişiklik YaptıTaslak ticaret anlaşmasının yeni bölümünün her birinde Çin, ABD’nin bir ticaret savaşı başlatmasına neden olan temel şikayetleri çözmek için yasaları değiştirme konusundaki taahhütlerini silmişti. Silinen kısımların; ABD’nin fikri mülkiyet ve ticari sırlarının çalınması, zorla teknoloji transferleri, rekabet politikası, finansal hizmetlere erişim ve para manipülasyonu olduğu söylendi.

ABD Başkanı Donald Trump, Pazar günü attığı tweet ile buna cevap verdi ve Cuma günü 200 milyar dolarlık Çin malına gümrük vergisini yüzde 10’dan yüzde 25’e yükseltti. Yasadaki bağlayıcı yasal dilin çıkarılması, doğrudan ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’in en yüksek önceliğini oluşturdu.

Lighthizer tipik bir ticaret anlaşmasından ziyade cezai ekonomik yaptırımlar için kullanılanlara benzer bir uygulama rejimi için zorladı.

Lighthizer Müzakere Konuşma TarzıWashington merkezli bir kaynak ise müzakerelerin temel mimarisini baltaladığını söyledi. Beyaz Saray, ABD Ticaret Temsilcisi ve ABD Hazine Bakanlığı Sözcüsü, yorum taleplerine cevap vermezken, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ticaret anlaşmazlıklarının çözülmesinin müzakere süreci olduğunu ve Çin’in sorunlardan kaçınmadığını belirtti.

Taslaktaki değişiklikler Lighthizer ve ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin’i şaşırttı. Pazartesi günü iki kabine yetkilisi, Çin sözünü tutuması nedeniyle Trump’ın tarife emrini verdiğini, ancak revizyonların derinliği ve genişliği konusunda ayrıntılı bilgi vermediğini söyledi.

Liu, geçen hafta Lighthizer ve Mnuchin’e vaatlerini idari ve düzenleyici değişikliklerle yerine getirmeleri için Çin’e güvenmeleri gerektiğini söylemişti.

Liu Çin'e Güvenmelerini SöylediHem Mnuchin hem de Lighthizer, Çin’in reform vaatlerini yerine getirememe tarifi göz önüne alındığında kabul edilemez olduğunu düşündü. Görüşmelerden çıkan özel sektör kaynaklarından birisi, Çin açgözlülüğü nedeniyle son müzakere turunun çok zayıf gittiğini söyledi.

Müzakerelerin hızla bozulması, bu hafta küresel borsaları, tahvilleri ve emtiaları sarstı. Pazar gününe kadar iki ülkeden yetkililerin bir anlaşma yapmaya yakın olduğu beklentisiyle piyasalar fiyatlanmıştı. Yatırımcılar ve analistler, Trump’ın tweetinin Çin’den daha fazla taviz vermek için müzakere çağrısı yapıp yapmadıklarını sorguladılar.

Kaynaklar gözden geçirilmiş metindeki gerileme derecelerinin ciddi olduğunu ve Trump’ın verdiği yanıtın strateji olmadığını dile getirdiler.

Trump'ın Tweeti Strateji DeğilÇinli müzakereciler yasalara dokunamadıklarını, hükümet kaynaklarından birinin değişiklikleri büyük olarak nitelendirdiklerini söyledi. Çinli bir yetkili, ülkede herhangi bir yasayı değiştirmenin, hızlı bir şekilde gezinilemeyen benzersiz bir dizi işlem gerektirdiğini vurguladı.

Yetkili, Çin’in verdiği sözü yerine getirmediği iddiasına itiraz ederek, ABD’nin taleplerinin daha sert hale geldiğini ve müzakereler sürdükçe daha daralan bir anlaşmaya varacağını da sözlerine ekledi.

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin Perşembe günü Washington’a gelmesi ve tarihi anlaşmadan önce son tur olmasına hazırlandığı biliniyor.

Liu Washington'a GidecekKaynaklardan iki tanesi, ABD’li yetkililerin Liu’nun müzakerelerin yeniden başlayabilmesi için herhangi bir teklifte bulunacağına dair çok az umutları olduğunu söyledi. Yükselişin önüne geçmek için kaynaklardan bazıları, Liu’nun Çin’in teklif edilen metin değişikliklerini yok saymak ve yeni yasalar çıkarmaya razı olacağını belirtti.

Çin’in sanayi sübvansiyonlarındaki talepleri engelleme ve genetik olarak işlenmiş ABD bitkileri için kolaylaştırılmış bir onay süreci gibi diğer noktalardaki ABD pozisyonuna doğru ilerlemesi gerekecektir. İdare; en son tarife artışının Cuma günü 12:01’de yürürlüğe gireceğini, internet modemleri ve yönlendiriciler, baskılı devre kartları, elektrikli süpürgeler ve mobilyalar gibi Çin ürünlerine ilişkin vergi koşullarının açıklanacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu