Paylaşım

Trump’ın Düşük Faiz Talebine Kashkari’den de Destek Geldi


 

ABD Başkanı Donald Trump FED’in faiz oranlarını düşük tutması gerektiğini savunurken, Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari de benzer düşüncelere sahip olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, FED’in faiz artırımı konusundaki düşüncelerini bir kez daha yineledi. Ekonomi ve finans piyasalarının son zamanlardaki durumunu değerlendiren Trump, ABD Merkez Bankası’nın faizi düşürdüğünü görmek istediğini belirtti. Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari ile Trump ile aynı görüşte olabileceklerini ve FED’in faiz artırımlarına ara vermesi gerektiğini dile getirdi.

Faizlerin çok yüksek olduğunu söyleyen Trump, FED’i daha düşük faizle görmek istediğini belirtti.

Piyasalar FED’in Aralık ayında yapacağı toplantıdan faiz artırım kararı çıkmasını bekliyor. Bu yıl dördüncü kez yükselmesi beklenen faiz oranlarına ABD Başkanı Donald Trump sıcak bakmıyor. Bir yandan da 2019 yılında en az üç kez yapılması beklenen faiz artırımı da tedirginlik yaratıyor.

Faiz artırım olasılığı konut piyasasında son dönemde görülen soğuma işaretlerinden dolayı kısmen azalsa da, büyük bir kesim artış kararına kesin gözüyle bakıyor. Başkan Trump, teknoloji hisselerindeki sorunların öncülüğünde, FED ile çok fazla sıkıntılarının olduklarını ifade etti.

Yatırımcıların bazıları ise dün Dow Jones Endeksi’nin bu yılki kazançlarının tümünü vermesinin altında FED’im faiz artırım kararlarının olduğunu düşünüyor.

Donald Trump neredeyse her konuşmasında FED’in faiz artırımı kararını eleştiriyor. Hatta 10 Ekim 2018 tarihinde yaptığı konuşmada “FED’in yanlış yaptığını düşünüyorum. Piyasalar çok sıkı. FED kafayı yedi.” dile getirdiği şu sözler, faiz artışına ne denli soğuk baktığının göstergesi. Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari de Trump ile paralel düşüncelere sahip. FED’in faiz artırım kampanyasına ara vermesi gerektiğini söyleyen Kashkari, Trump ile aynı görüşte olabileceklerini belirtti.

Ekonominin aşırı ısındığını söyleyen Kashkari, faiz artırımlarına ara verilmesi gerektiğini belirtti.

Yılın son Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında oy hakkı bulunmayan Kashkari, faizlerin gerekli olmadığı halde artırılması halinde, büyümenin sona ermesi ve resesyonun ortaya çıkabileceği gibi endişeleri olduğunu dile getirdi. Başkan Trump da geçen ay yaptığı bir konuşmada FED’in çok hızlı faiz artırdığını ve bu durumun kendi için büyük tehdit olduğunu söyledi. Bankanın bağımsız olması sebebiyle Başkan Jerome Powell ile görüşmediğini dile getiren Trump, yaptıklarından memnun olmadığının da altını çizdi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın