Yatırım yapmaya başla!

Trump Dediğini Yaptı: DSÖ’ye Verilen Destek Durduruldu

ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Sağlık Örgütü’ne sağladıkları fonu askıya aldıklarını açıkladı.
Trump Dediğini Yaptı: DSÖ’ye Verilen Destek Durduruldu

Son aylarda tüm dünyayı alarma geçiren Corona virüsü ile ilgili her geçen gün yeni bir gelişme yaşanmaya devam ediyor. Bilindiği üzere salgın ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde görüldü ve kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayıldı. Ülkemizde de vaka sayısının sürekli artarken, ABD, İtalya, İngiltere ve Fransa gibi ülkeler en çok vakaların görüldüğü bölgeler olmakta. Son günlerde özellikle ABD salgının merkezi haline gelmiş durumda. Ülkede virüse yakalanan insan sayısı 600 bini geçti ve hayatını kaybeden insanlar ise 26 bine ulaştı.

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde salgınla ilgili Dünya Sağlık Örgütü’ne yönelik suçlayıcı ifadeler kullanmıştı. Başkan Trump, DSÖ’yü Çin’e yakın olmakla itham etmiş ve geçtiğimiz günlerde verdikleri fonu askıya alacaklarını söylemişti.

Bu konuyla ilgili konulan ABD Başkanı, “Bilmeleri gerekiyordu ve muhtemelen biliyorlardı. Bu konuya dikkatli bir şekilde eğileceğiz ve DSÖ’ye harcanan parayı askıya alacağız.” diye konuşmuştu. Aradan geçen birkaç gün sonrasında Trump’tan konuyla ilgili yaptırım geldi ve Dünya Sağlık Örgütü’ne verilen fonun askıya alındığı açıklandı.

Trump’tan Sert Sözler

Trump’tan Sert Sözler

Başkan Trump kameraların karşısına geçti ve Dünya Sağlık Örgütü’nü adeta topa tuttu. Sağladıkları fonu askıya aldıklarını söyleyen ABD Başkanı, “Bugün yönetimime, Dünya Sağlık Örgütü için sağladığımız fonu durdurma talimatı veriyorum. Herkes orada neler döndüğünü biliyor.” diye konuştu. Hükümet olarak DSÖ’ye her yıl 500 milyon dolara yakın fon ayırdıklarını söyleyen Trump, artık bu desteği sağlamayacaklarını açıkça deklare etti.

Trump kurumu suçlamaya devam ettiği açıklamasında, “Onca yılın ardından en temel görevini bile yerine getiremeyen Dünya Sağlık Örgütü, sorumlu tutulmalıdır” diyerek, salgının hızla yayılmasından dolayı Dünya Sağlık Örgütü’nün geç hareket ettiğini ifade etti. Başkan Trump ayrıca ülkenin dış hatlara yeniden ne zaman açılacağına dair değerlendirmede bulundu.

Bazı eyaletlerde 1 Mayıs tarihinden önce önlemlerin biraz daha gevşetilebileceğini söyleyen Trump, “Eğer bir devletten memnun kalmazsak, onlara mutsuz olduğumuzu bildireceğiz ve eğer işi yapmıyorlarsa ve işi yapamazlarsa, bir şeyler yapmamız gerekecek bu çok ciddi, belki onları kapatıp tekrar başlamalıyız. Ama bunu yapmak zorunda kalacağımızı sanmıyorum.” diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü ise geçtiğimiz gün yaptığı açıklamasında, virüs önlemlerini kademeli olarak kaldırmayı düşünen ülkeleri uyarmıştı. Vaka sayılarında düşüş olduğunu ancak bunun yavaş gerçekleştiğinin altını çizen genel direktör Ghebreyesus, “Bu durum, kontrol önlemlerinin (kısıtlamaların) yavaşça ve denetim ile kaldırılması gerektiği anlamına geliyor. Kontrol önlemleri, ancak halk sağlığı konusunda doğru önlemler alındığında kaldırılabilir.” açıklamasını yapmıştı. Trump’ın bu hamlesi sonrası Dünya Sağlık Örgütü’nden nasıl bir açıklama geleceği mera kediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum