Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Dolar Görüşünü Değerlendiren Kudlow’a Göre Para Biriminde İstikrar İsteniyor

Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow, ABD Başkanı Donald Trump'ın dolarda istikrarlı bir duruş istediğini bildirdi.
Trump’ın Dolar Görüşünü Değerlendiren Kudlow’a Göre Para Biriminde İstikrar İsteniyor
Yorum

Dolar hakkındaki görüşleriyle sıkça gündeme gelen Trump, ABD dolarının güçlenmesinin ekonomi için tehdit oluşturduğunu düşünerek bu durumdan endişe duyuyordu. Bu kapsamda Trump, 2020 yılında yapılacak başkanlık seçimlerinden önce yardımcılarına ekonomiyi desteklemek amacıyla ABD dolarını zayıflatmaları için talimatlar vermişti.

Trump’ın bu talebinin ardından onun baş ekonomi danışmanı Larry Kudlow ile ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in hükümetin doların zayıflatılması yönündeki faaliyetlerine onay vermedikleri öğrenilmişti. Ayrıca Trump, ABD’nin para politikasının Çin ve Avrupa’nınkiyle eşleşmesi gerektiğini savunarak, daha basit bir politika için çağrıda bulunuyordu. Bugün Kudlow’dan bir açıklama geldi.

Kudlow tarafından yapılan açıklamaya göre Trump dolarda “istikrarlı” bir duruş istiyor.

Kudlow Tarafından Yapılan Açıklamaya Göre Trump Dolarda İstikrar İstiyorKudlow, ABD dolarının dünya çapında önemli bir para birimi olduğunu söyleyerek, Trump’ın doların bu şekilde kalmasını istediğini belirtti. Bununla birlikte parasal sıkılaştırma politikalarının ekonomide olumsuz etki yarattığını öne süren Kudlow, 2019 yılının ikinci yarısının güçlü bir dönem olacağını öngörüyor.

Açıklamasında ülke ekonomisine ilişkin değerlendirme yapan Kudlow, Trump’ın uyguladığı vergi indirimleri, ekonomik düzenlemeler ve bunun yanında ticaret reformu politikalarının fayda sağladığını söyledi.

Bu hafta gerçekleştirilecek ABD-Çin görüşmelerinden beklentisinin büyük olmadığını dile getiren Kudlow, 2019’un sonuna kadar iki ülkenin bir anlaşmaya varıp varmayacağını tahmin etmekte zorlanıyor.

Gelecek hafta Şanghay’da yapılacak ABD-Çin görüşmelerine Mayıs ayında kalınan yerden devam etmeyi uman Kudlow, Çin’in sözünde durarak ABD tarım ürünlerini satın almasını çok istediklerini açıkladı.

Çin Sözünde Durarak ABD Tarım Ürünlerini Satın AlmalıAçıklamalarıyla ABD-Çin görüşmelerinden beklentileri azaltan Kudlow’un yanında Mnuchin de iki ülke arasındaki görüşmelerin yeniden başlatılmasıyla anlaşmanın %90 oranında tamamlandığını öne sürmüştü.

Önceki günlerde açıklanan ABD ikinci çeyrek ekonomik büyüme verilerine de değinen Kudlow, tüketiciyi ülke ekonomisinin kahramanı olarak görmüş, ekonomideki bu büyüme performansının devam etmesinin bir mucize olduğunu bildirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu