Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump, Çin’e Yönelik Yeni Adımları İçeren Kararnameyi İmzaladı

ABD Başkanı Donald Trump, Hong Kong için getirilen ulusal güvenlik yasası nedeniyle Çin’i sorumlu tutan yasa tasarını ve Hong Kong’un ayrıcalığını bitiren kararnameyi imzaladı.
Trump, Çin’e Yönelik Yeni Adımları İçeren Kararnameyi İmzaladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük iki ekonomisine sahip olan Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki sular bir türlü durulmak bilmiyor. Geride bıraktığımız iki yıl içerisinde ticaret savaşı nedeniyle yaşanan gerilim Ocak ayında imzalanan birinci faz anlaşma ile son bulmuştu.

Fakat birçok kişi bu anlaşmanın bozulma ihtimalinin çok yüksek olduğunu ve en ufak bir olumsuzluktan etkilenebileceğini söylemişti. Nitekim beklenen tablo çok gecikmedi ve ABD ile Çin arasında Hong Kong meselesi yüzünden tansiyon bir kez daha arttı.

Washington hükümeti zaten koronavirüs salgınından Çin’i sorumlu tutuyordu. Buna bir de Hong Kong’a yönelik imzalanan güvenlik yasası eklenince, yeni kararlar geldi.

ABD Başkanı Donald Trump, Hong Kong’un imtiyazlarını bitiren kararını duyurdu.

Çin anakarasına bağlı özerk bölge olan Hong Kong, geçen yıl milyonlarca kişinin katıldığı gösterilerle alınan bazı kararlara tepki göstermişti. Çin ise geçtiğimiz haftalarda; vatana ihanet, devleti yıkmak, bölmek, hükümeti devirmek ve ayrımcılık yapmak gibi yıkıcı faaliyetleri önlemek amacıyla ulusal güvenlik yasasını onayladı.

Bu karar Hong Kong‘un siyasi bağımsızlığının bitmesi anlamına gelirken dünyanın birçok ülkesinden tepkiler yükseldi. Bunların başında ise ABD yer alıyor. İki ülke arasında söz konusu karar sonrasında tansiyon yeniden artarken Başkan Trump Beyaz Saray’da yaptığı basın toplantısında Çin’e yönelik uygulanacak yeni kararları içeren kararnameyi imzaladığını duyurdu.

Trump Hong Kong Açıklaması

Söz konusu kararnamenin Hong Kong’un özgürlüğünü elinden alan kişiler için yeni araçlar uygulanmasını sağladığını belirtti. Geçtiğimiz günlerde yeni bir gerilim yaşanmaması adına Hong Kong’a savunma malzemeleri ihracatı da durdurulmuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, söz konusu karar sonrasında yaptığı açıklamada savunma ürünlerinin transferi ve kontrolleri sırasında sorun yaşanabileceğini söyledi. İhracatı yapılan ürünlerin hangi amaçlarla kullanılacağını bilmedikleri için bu riski göze alamayacaklarını dile getirmişti.

Aynı paralellikte açıklama yapan Trump ise Hong Kong ile çok fazla iş yaptıklarını fakat artık özel muamele göremeyeceklerini ve Çin anakarası ile aynı uygulamaların geçerli olacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu