Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Misillemesine Kızan Trump Vergileri İki Katına Çıkarmayı Düşünüyor

Çin’in 75 milyar dolarlık ABD ürününe ek vergi açıklamasına çok öfkelenen Trump’ın, Çin ürünlerine uygulanan vergileri iki katına çıkarmak istediği öğrenildi.
Çin Misillemesine Kızan Trump Vergileri İki Katına Çıkarmayı Düşünüyor
Yorum

ABD hükümeti, 110 milyar dolarlık Çin ürününe ek gümrük vergi uygulamasını 1 Eylül itibarıyla yürürlüğe koydu. Başkan Donald Trump’ın ek vergi tarifesi açıklamasının hemen ardından, Çin’den misilleme olarak 75 milyar dolarlık ABD malına vergi uygulaması açıklaması gelmişti.

Çin Devlet Konseyi tarafından yapılan açıklamada Amerikan otomobillerine uygulanacak 75 milyar dolarlık vergi tarifesinin 1 Eylül ve 15 Aralık olmak üzere 2 kademede uygulanacağı bildirilmişti. Trump’a yakın olduğu bilinen kaynaklardan elde edilen bilgiye göre, ABD Başkanı’nın Çin’in attığı bu adıma çok öfkelendiği ve vergileri iki katına çıkarmayı istediği öğrenildi.

Trump’ın Beyaz Saray’da konuya ilişkin bir toplantı yaptığı ve Çin ürünlerine uygulanacak vergileri artırmak istediği bilgisi alındı.

Beyaz Saray ToplantıTrump, 23 Ağustos tarihinde yaptığı paylaşımda 550 milyar dolarlık Çin malına ek gümrük tarifesini %5 oranında yükselttiğini söyledi. Bunlar arasında ham petrol ve soya fasulyesi gibi ürünler yer alıyor. Bu açıklamanın hemen ardından ise Çin’den 75 milyar dolarlık misilleme açıklaması geldi.

Çin Devlet Konseyi, ABD tarifelerine önlem olarak bu kararı almak zorunda kaldıklarını bildirdi. Konuya ilişkin kaynaklar, Washington hükümetinin ilk reaksiyon olarak Beyaz Saray’da bir toplantı düzenlediğini ve Trump’ın Çin tarifelerini iki katına çıkarmayı istediğini aktardı.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve bazı bürokratik isimler Trump’ı bu hamlenin getireceği olumsuz durumlara karşı uyardı.

Hazine Bakanı Steven MnuchinBazı şirket CEO’larının yanında ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’in, tarifelerin iki katına çıkarılması halinde ekonomi ve borsadaki hisse senetleri üzerinde baskı yaratacağını söylediği öğrenildi. Öte yandan Trump dün Twitter iletisinde yaptığı paylaşımda Çin ile yapılan ticaret görüşmelerinde gayet iyi olduklarını, ancak anlaşma yapmanın oldukça zor olacağını söyledi.

Nobel ödüllü ekonomist Robert J. Shiller, Trump’ı yaklaşan seçim ve resesyon konularını hatırlatarak eleştirdi.

Robert J. ShillerSon dönemde küresel ekonomideki zayıflık ve korumacı ticaret politikaları resesyon ihtimalini artırdı. Ekonomist Shiller yaptığı değerlendirmede, resesyon olasılığının 2020 yılında yapılacak ABD Başkanlık seçimlerinde Trump’ın yeniden seçilme ihtimalini azalttığını söyledi.

Resesyonun yaşandığı dönemlerde insanların geri çekilip, görüşlerini yeniden değerlendirdiklerini söyleyen ünlü ekonomist, insanların para harcamaktan kaçınacaklarını anlattı. Bu dönemlerde tüketicilerin tatile çıkmak veya yeni bir araba almak gibi kararları erteleyeceğini, şirketlerin işe alımları azaltarak, daha az harcama yapacaklarını aktardı.

Güven ortamının yok olduğu zaman Trump’ın söylemlerinin bir öneminin kalmayacağını ve resesyonla ilişkilendirileceğini sözlerine ekledi. Bugüne kadar Trump’ın yaşadığı şaşalı hayatın birçok yatırımcıya ilham verdiğini, ancak motivasyon konuşmalarının bir süre sonra ilham verdiği insanlara itici gelmeye başlayacağını ifade etti.

Trump yönetiminde ikna edici tahminler yapmayı engelleyen çok fazla açık olduğunu söyleyen Shiller, ABD ekonomisindeki güçlü resesyon beklentisinin başkanlık koltuğunda sonunu getirebileceğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu