Yatırım yapmaya başla!

ABD Başkanı Trump Çin’e Karşı Apple Kozunu Kullandı

ABD ile Çin arasında devam eden ticari gerginlik üst seviyeye ulaştı. Çünkü olaylı başkan şimdi de Çin'e karşı Apple kozunu kullandı. İşte detaylar;
ABD Başkanı Trump Çin’e Karşı Apple Kozunu Kullandı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e karşı uygulamaya başladığı ek gümrük vergileri geriliminde yeni bir adım daha yaşandı. Trump, Çin’e karşı 200 milyar dolarlık vergi sonrasında 267 milyar dolarlık ek vergi uygulamaya hazır olduklarını dile getirdi. Ayrıca Apple ürünlerinin Çin’e uygulanabilecek devasa gümrük tarifeleri nedeniyle artabileceğini belirtti.

Apple’a “ürünlerini Çin yerine ABD’de üret” çağrısı yaptı ve bu sayede vergiden kurtulabileceğini söyledi.

Apple’ın Çin’e yönelik ek vergi uygulamaları nedeniyle zor duruma düşmesi beklenirken Trump kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda; “bunun sıfır vergili hatta vergi teşvikli kolay bir çözümü var. Ürünlerinizi Çin yerine ABD’de üretin. Fabrikalarınızı inşa etmeye şimdi başlayın,” ifadelerini kullandı.

Trump, Apple ürünlerinin fiyatlarının Çin’e getirilen devasa tarifeler nedeniyle artabileceğini söyledi.

Apple Çin Yüzünden Fiyat Artırabilir

Bunun önüne geçilmesi için ürünlerin Çin yerine ABD’de üretilmesi gerektiğini belirtti. Hatta “vergi teşvikli kolay bir çözüm” olarak ifade ettiği bu durumu heyecan verici olarak tanımladı. Apple piyasaya sürdüğü iPhone ve iPad’lerin büyük bir kısmını Çin’in Zhengzhou kentindeki Foxconn fabrikasında üretiyor.

Trump yaptığı bir diğer açıklamada, Çin’den 267 milyar dolarlık yeni gümrük vergisinin kısa sürede uygulamaya hazır olduğunu ifade etti.

267 Milyar Dolarlık Ek Gümrük Vergisi

Çin’den ithal edilen 200 milyar dolarlık ürüne getirilecek tarifelere ek olarak 267 milyar dolarlık yeni bir verginin getirilmesi, müzakerelerden olumsuz sonuç alındığının da kanıtı oldu. El sıkışmaya hazır olduğunu belirten Trump, umduğunu bulamamışa benziyor.

Trump paylaşımında “bunu yapmaktan nefret ediyorum…” ve “ben istersem…” gibi vurgular yapmayı da ihmal etmedi.

Trump'ın Üslubu Dikkat Çekti

“Bu, işleri tamamen değiştirecek,” şeklinde bitirdiği paylaşımında kullandığı üslup dikkat çekerken, işin sonucunun nereye gideceği, tüm dünya tarafından merakla bekleniyor. 10 Temmuz 2018 tarihinde 200 milyar dolarlık Çin menşeli ürüne ek gümrük vergisi getirilmişti. Bunun ardından birkaç hamle daha gelmiş ve ipler iyice gerilmişti.

10 Temmuz’da açıklanan listedeki ürünlere gümrük vergisi getirilmesinin Amerikan şirketlerine nasıl bir etki yapacağını anlamaya yönelik 60 günlük geri bildirim süresi ise 6 Eylül Perşembe itibariyle sona erdi. ABD Ticaret Temsilciliği’nin geri bildirimler doğrultusunda listede değişiklik yapması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum