Yatırım yapmaya başla!

Trump Çin’e Ekstra 100 Milyar Dolar Vergi Getirmek İstiyor!

Çin’in ABD’yi vergi nedeniyle kınamasına rağmen Trump geri adım atmaya yanaşmıyor. Aksine Çin’e 100 milyar dolarlık daha ek vergi getirmek istiyor.
Trump Çin’e Ekstra 100 Milyar Dolar Vergi Getirmek İstiyor!

ABD ile Çin ticaret savaşı tüm dünyayı endişelendirirken, Trump bu konuda bildiğini okumaya devam ediyor. Zira Çin’in vergiler yüzünden ABD’yi kınadığını duyalı çok olmamıştı ki Trump’ın Çin’e 100 milyar dolar daha gümrük vergisi getirmek istediği yönünde haberlerle karşılaştık.

Buna göre Donald Trump, haksız misilleme gerekçesiyle öncekilere ilave olarak Çin’e 100 milyar dolarlık daha gümrük vergisi uygulanması talimatını verdi. Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamayla duyurulan karar, Çin ABD’nin fikri mülkiyetini adaletsizce ele geçirmeye çalışmakla suçlandı.

Trump’a göre Çin ABD’ye getirdiği 50 milyar dolarlık misilleme ile büyük bir hata yapmıştı.

Trump Çin'in Misilleme ile Hata Yaptığını SöylediBu durumu; “Çin hatasını telafi etmek yerine, imalatçılarımıza ve çiftçilerimize zarar vermeyi seçti. Çin’in haksız misillemesi nedeniyle ABD Ticaret Temsilciliği’ne 301. madde kapsamında 100 milyar dolarlık ilave tarifelerin uygun olup olmayacağını değerlendirilmesi ve uygunsa hangi ürünlere vergi uygulanacağının belirlenmesi talimatını verdim.” sözleriyle açıkladı.

Buna ek olarak Trump, ABD’deki çiftçileri korumak için yeni bir planın hayata geçirilmesi için emir verdi.

Trump Çiftçileri Korumaya Yönelik Plan Talimatı Verdi Ve yaşananlar Trump’ın Çin’in açıkça söylediği “ticaret savaşı istemiyoruz ama gerekirse hamle yapmaktan çekinmeyiz” sözlerini göz ardı ettiğini gösterdi.

Öte yandan; Çin Ticaret ve Dışişleri Bakanlığı’nın ABD’nin % 25 ek gümrük vergisi kararını kınadığını daha geçtiğimiz gün açıklamıştı. Hatta bu nedenle Çin’in söz konusu uygulamayı Dünya Ticaret Örgütü’ne taşıyacağı söylenmiş ve kısa süre sonra da başvurunun yapıldığı açıklanmıştı.

Buna göre Çin, ABD’nin ek vergi uygulamasının Dünya Ticaret Örgütü yasalarını ihlal ettiğini savunmuş ve çözüm için taraflar arası konsültasyon talebinde
bulunmuştu.

ABD'Yi Kınayan Çin Dünya Ticaret Örgütü'ne Başvurdu Buna göre ABD’nin konsültasyon talebine 10 gün içinde cevap vermesi ve başvuru tarihinden sonra 30 gün içinde başlaması öngörülen sürecin taraflardan aksi bir karar alınmadığı takdirde 60 günde tamamlanması gerekiyor.

Ayrıca 60 günlük süreçte çözüme ulaşılamaması durumunda Çin, Dünya Ticaret Örgütü’nden panel kurulmasını isteyebilecek. Fakat Trump, Çin’in başvurusunu kayda değer bulmamış olacak ki 100 milyar dolarlık ek vergi istediğini açıkladı.

Uzmanlar ise Trump’ın misillemeye karşılık misilleme yaptığı bu kararıyla ilgili endişe verici yorumlarda bulundu. Pek çok ekonomist, iki tarafın da geri atmadığı sürece işlerin çok daha kötü bir hal alacağını ve bu savaştan yalnızca iki ülkenin değil tüm dünyanın olumsuz yaralar alacağını öne sürdü. Hatta bazıları da ABD – Çin ticaret savaşında kaybeden tarafın Amerika olacağı yönünde görüş bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum