Yatırım yapmaya başla!

Trump Çin’i Önce Davet Etti Ardından 200 Milyar Dolarlık Ürüne Ek Vergi Getirdi

ABD Başkanı Donald Trump dengesiz hareketlerini sürdürüyor. Birkaç gün önce Çin ile yeniden masaya oturmak istediği söylenirken, şimdi 200 milyar dolarlık verginin uygulanmasını istiyor. İşte detaylar;
Trump Çin’i Önce Davet Etti Ardından 200 Milyar Dolarlık Ürüne Ek Vergi Getirdi

ABD ile Çin arasındaki ticari gerilim için bir türlü müzakere sağlanamıyor. İlk görüşmelerden olumsuz sonuç çıktığı, açıkça söylenmese bile yaşananlar bunu göstermişti. Birkaç gün önce ise bakan düzeyinde yeni bir görüşmenin yapılması talebi Çin’e gönderilmişti. Anlaşılan o ki bu davet ile ilgili bir sorun ortaya çıktı ve Trump, 200 milyar dolarlık ürüne ek vergi uygulanması talimatını verdi. Trump, 200 milyar dolarlık ürüne ek vergi getirileceğini söylerken, 267 milyar dolar için hazır olduklarını da söylemişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’den ithal edilen 200 milyar dolarlık ürüne yönelik yeni gümrük tarifeleri için talimat verdi.

Trump Çin'i Davet Etti Sonra Vergi Getirdi

Bloomberg’in ismini açıklamadığı dört ayrı kaynağa dayandırdığı haberinde; Trump ticaret ve ekonomi ekibinden Çin’e yönelik son gümrük vergilerini hayata geçirmelerini istedi. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Ticaret Bakanı Wilbur Ross ve Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’in Perşembe sabah Trump ile bir araya geldikleri belirtildi. Bu görüşmede ise Çin’e yönelik yeni hamlelerin görüşüldüğü kaydedildi.

Resmi açıklamanın daha önceki ürün listesine yönelik geri bildirimler doğrultusunda yapılması beklenen reziyonlar yüzünden geciktiği iddia ediliyor.

Ürün Listesi Revizyondan Sonra

13 Eylül tarihinde Beyaz Saray Ekonomik Konseyi Başkanı Larry Kudlow, Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in üst düzey Çinli yetkililere müzakereler için yeni bir davet gönderdiğini teyit etmişti. Bu davete rağmen Trump’ın yeni tarifelerin uygulamaya alınması için talimat vermesinin, “ABD yönetiminin Çin’le anlaşmak için baskı altında olduğuna,” yönelik haberlere bağlı olabileceği söyleniyor.

Amerikan basını ise Mnuchin’in Çin ile başarısız geçen son müzakerelerden sonra yeni bir davette bulunmasını, Trump yönetiminin Kasım’da yapılacak seçimler öncesinde Çin ile ticaret savaşını bitirmek istemesi şeklinde yorumladı. Buna karşın Trump, Twitter üzerinden “Biz Çin’le anlaşmak için hiçbir baskı altında değiliz ama onlar bizimle anlaşmak için baskı altındalar. Bizim piyasalarımıza yükselirken onlarınki çöküyor,” yorumunu yaptı.

Yeni gümrük tarifelerinin 5 bin Çin ürününü ilgilendirdiği bilinirken, oldukça geniş bir ürün çeşitliliğini kapsadığı da söyleniyor.

Ne Kadar Ürünü Kapsadığı Bilinmiyor

Trump yönetimi, deniz mahsullerinden spor eldivenine, doğal ve kimyasal minerallere, sebze – meyveye, tütün mamullerinden otomobil lastiğine kadar geniş bir ürün grubuna ek gümrük vergisi uyguladı. Bu durum yalnızca Çin’i değil, en nihayetinde ABD’yi de olumsuz etkilemeye başladı. Özellikle Apple, Ford gibi Çin’de fabrikası bulunan ABD’li şirketler de bu vergilerden etkileniyorlar.

UBS Başkanı Axel Weber ise ABD ile Çin ticaret geriliminin henüz tam olarak bir savaşa dönüşmediğini dile getirdi. Bir şekilde anlaşmaya varılacağını beklediğinden bahsetti. Buna karşın risklerin hala var olduğunu da sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum