Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Çin ile Anlaşmak için Acelesinin Olmadığını Söyledi

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile asıl meselenin fikri mülkiyet hakkını korumak olduğunu ve anlaşma sağlamak için acelesi olmadığını belirtti.
Trump Çin ile Anlaşmak için Acelesinin Olmadığını Söyledi
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping Mart ayının sonunda, ticaret meselesini görüşmek için Florida’da bir araya gelecek. Aylardır devam eden gerilim başta iki ülkenin ticaret hacmine darbe vururken, dolaylı olarak etkilenen birçok ülke de bu sorunun bir an evvel çözüme kavuşmasını istiyor.

Son birkaç haftadır iki ülke arasında süren müzakerelerin iyi geçmesi ve havanın ılımlı olması anlaşma olacağı beklentilerini yükseltirken, Başkan Trump son açıklamasında kafaları karıştıracak cümleler kurdu.

ABD Başkanı Trump, Çin ile ticari bir anlaşma yapmak için acelesinin olmadığını söyledi.

Trump Cin AnlasmaTrump Çin ile aylardır süren görüşmelerde asıl sorunun mülkiyet haklarının korunması olduğunu belirtti.Beyaz Saray’da gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Trump, Çin ile büyük ihtimalle anlaşacaklarını söyledi. Ek gümrük vergileri sebebiyle sıkıntı çeken Çin’in de bunu istediğini dile getirdi.

“Bence Başkan Şi anlaşma yoksa vazgeçebilen biri olduğumu görmüştür. Ve bu her zaman olabilir ve muhtemelen bunu istemeyecektir.” şeklinde cümle kuran Trump, Kuzey Kore lideri Kim ile Vietnam’da yaptığı zirveye atıfta bulunarak Çinli mevkidaşı Şi’nin elinde bir anlaşmayla gelmemesi durumunda çekip gidebileceğini bilmesi gerektiğini ekledi.

Trump meselenin detaylarını Xi Jinping ile görüşerek detaylandırmayı tercih ettiğini belirtti.

Trump XiABD geçtiğimiz ay gümrük vergilerini yükseltme yaptırımını durdurmuştu. Her iki tarafın liderleri masaya oturarak fikri mülkiyet hakları olmak üzere teknoloji transferi gibi konular üzerinde görüşme yaptı ancak tam olarak bir anlaşmaya varılmadı. Trump son yaptığı açıklamada işlerin iyiye gittiğini ve doğru bir anlaşma olması adına acelesinin olmadığını aktardı. Kendileri için yeni bir anlaşma olmasını istediklerini söyleyen Trump, eğer bu şekilde olmazsa anlaşma yapmayacaklarını ekledi. Fikri mülkiyet konusunun anlaşmaya dahil edilmesi gerektiğini yineledi.

ABD ile süren ticaret savaşı sebebiyle ticaret hacmi daralan Çin’de işsizlik iki yılın zirvesine çıktı.

Cin Ekonomik VerileriÇin’deki ekonomik yavaşlama hızı ve işsizlik 2019 yılının ilk iki ayında da artış gösterdi. Yılın ilk iki ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %5,3 artan sanayi üretimi %5,6’lık beklentinin altında kaldı. Bu artışın 2009 yılından bu yana en kötü yıl başlangıcı olduğu bildirildi.

İşsizlik oranı %5,3 ile iki yılın en yüksek seviyesine çıkarken, emlak yatırımlarının 2014 yılından bu yana en yüksek artışı kaydetmesi dikkat çekti. Singapur’da Natwest Markets PLC Asya Stratejisti Liu Peiqian, bu verilerin ekonominin tabanını yeniden bulmasının zaman alacağının göstergesi olduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu