Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Çin’le Anlaşma Yapmaması Kendisi için Daha İyi Olur

CME Group Baş Ekonomisti Bluford Putnam, Başkan Donald Trump’ın Çin’le ticaret anlaşması yapmamasının kendisi için daha iyi olacağını söyledi. İşte detaylar;
Trump’ın Çin’le Anlaşma Yapmaması Kendisi için Daha İyi Olur
Son Güncelleme: 
Yorum

CME Group Baş Ekonomisti Bluford Putnam, Trump’ın Çin’le anlaşma yapmamasının daha iyi olacağını çünkü bir anlaşmanın 2020 seçimlerinden önce kendisine doğru geri tepebileceğini söyledi.

Buradaki politik meselenin çok ciddi olduğunu dile getiren Bluford Putnam, düşüncesini şöyle anlattı: “Başkan Trump, Çin’i gerçekten sevmeyen Demokratik bir muhalefetle karşı karşıya ancak aynı zamanda Cumhuriyetçi Parti tarafında da Çin’de çok daha sert olmasını isteyen insanlar var.”

Dolayısıyla da Trump’ın bir ticaret anlaşması yapmamasının daha iyi olacağını çünkü bir anlaşma yaparsa her iki taraftan da eleştiri alacağını belirtti.

Trump Çin’le Anlaşma YapmamalıAynı meselelerin Xi Jinping cephesinde de olduğunu ve onun da bir anlaşma istemediğini sözlerine ekledi. Gelecek yılın ABD seçimlerinden önce bir anlaşma konusunda herhangi bir karar alınmayacağına inanan Putnam, 2016 seçimleri öncesinde seçmenler için “Önce Amerika” politikasını benimsemiş olan Trump’ın ABD ekonomisinin acı çekmesi durumunda küresel ticarete ve Çin’e yaklaşımını eleştirmek için çabuk davranacağını vurguladı.

Burada akıllara Finlandiya Başbakanı Antti Rinne’nin geçtiğimiz gün yaptığı; “Trump ticaret savaşlarının uluslararası ilişkilere en iyi yaklaşım olmadığını biliyor” şeklindeki yorumu geldi.

Trump ABD Ekonomisi Etkilenirse Çin Yaklaşım Değiştirebilir Diğer tarafta CME Group’un Putnam’ı, ABD vatandaşlarının, hayatları yeterince sorunsuz gidiyorsa ekonomik ölçütlere fazla dikkat etmediklerini savundu. İnsanların işlerinin var olduğu sürece ve komşularının işlerini kaybetmelerinden dolayı endişelenmedikleri sürece güven seviyesinin yeterince yüksek olacağını öne sürdü. Bu nedenle Putnam, 2020 seçimlerinin ekonomi yerine
“diplomasi, ticaret savaşı, göç ve sağlık bakımı konularında” mücadele edeceğine inandığının üzerini çizdi.

Bu arada ABD-Çin İş Konseyi’nden bir yönetici de geçtiğimiz günlerde verdiği bir demeçte Trump’ın yeniden seçilmek için Pekin ile mutlaka bir anlaşma yapmaya ihtiyacı olmadığını söylemişti. Goldman Sachs gibi Washington ve Pekin arasındaki ticaret savaşının, 2020 ABD seçimleri öncesinde bir anlaşma ile sonuçlanmasını beklemeyenler de vardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu