Yatırım yapmaya başla!

ABD Başkanı Trump Cemal Kaşıkçı’nın Öldüğüne Kanaat Getirdi

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı hakkında her gün yeni iddialar ortaya atılırken ABD Başkanı Donald Trump; "Eğer çok büyük bir mucize olmazsa onun öldüğünü kabul ediyorum." ifadesini kullandı.
ABD Başkanı Trump Cemal Kaşıkçı’nın Öldüğüne Kanaat Getirdi

2 Ekim tarihinde Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra bir daha hiçbir şekilde haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı olayında hala sonuca ulaşılamadı. Türk polisi tarafından yapılan detaylı inceleme ve soruşturmada cinayet şüpheleri yoğunlaştı. ABD Başkanı Donald Trump da en son yaptığı açıklamada gelen tüm istihbaratlara bağlı olarak, bir mucize olmaması haline Kaşıkçı’nın öldüğünü kabul ettiğini söyledi.

Kaşıkçı’nın öldüğünü düşünen Trump, olayın sorumlusuna karar verebilmek için tüm sonuçların ortaya çıkması gerektiğini belirtti.

Kaşıkçı’nın ölümünde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman‘ın rolünün bulunduğuna dair çıkan haberlere değinen Trump, olayı aydınlatmak için ilgili tüm ülkelerle yakın çalışma içerisinde olduklarını söyledi. Suudi gazeteci olayının kendi başkanlığının en büyük dış politika krizlerinden birini tetiklediğini söyleyen Trump, bu durumun dünyanın algısını teslim aldığını ve hiç de olumlu bir durum olmadığını ifade etti.

Kaşıkçı’nın öldürülmesi talimatını kimin verdiğini söylemek için henüz çok erken olduğunu belirtti.

Bu emri kimin verdiğine dair henüz yeterli bilgi olmadığını, kesin bir şey konuşmak için tüm delillerin toplanması gerektiğini söyleyen Başkan Trump hakkında; “Kaşıkçı vakasının kendisine diğer konulardan daha büyük bir meydan okumaya dönüştüğü” değerlendirmesi yapıldı. New York Times’da yer alan habere göre; Türkiye Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinde rolü olduğundan şüphelenilen bazı kişilerin kimliğini tespit ettiği bildirildi.

Şüphelilerden birinin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a Paris, Madrin, Houston ve Birleşmiş Milletler ziyaretinde eşlik eden ve ona çok yakın bir isim olduğu iddia edildi. Diğer zanlıların da yine Prens’e çok yakın isimler arasında yer aldığı iddia edildi. Eğer şüphelenilen isimlerin 2 Ekim tarihinde konsoloslukta oldukları tespit edilirse, Kaşıkçı’nın Prens’ten habersiz bir şekilde serserilerin düzenlediği bir operasyonda öldüğü iddiasının da ortadan kalkacağı bildirildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, olayla iligli bildiklerinin aşısı ciddi ve endişe verici olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yaptığı uyarıda “Kaşıkçı olayını ciddiye aldığımızı Suudilere de, Türklere de anlattık. Trump, Suudilere soruşturmayı tamamlamaları için bir kaç gün süre verdi. Suudiler ayrıntılı bir soruşturma yürüteceklerini garanti ettiler.” sözlerine yer verdi.

Prens Selman’a Kaşıçı olayında gerçeklerin ortaya çıkarılmaması halinde ülkenin uluslararası itibarının zedeleneceği uyarısında bulunan Pompeo, bu konudaki soruşturmanın 72 saat içerisinde sonuçlandırılmasını istemişti. Kaşıkçı olayı yüzünden Suudi Arabistan’dan uzaklaşmak istemediklerini söyleyen Trump, bu olayı geçiştirmek niyetinde olmadığını, Türkiye’den var olan tüm ses ve görüntü kayıtlarını istediklerini dile getirdi.

ABD Temsilciler Meclisi’nden Trump’a olayı kapsamlı şekilde araştırması yönünde çağrı yapıldı.

Meclis üyeleri tarafından yollanan mektupta, Trump yönetiminin ABD Kongresi’nde 4 ay içerisinde bir rapor sunması talep edildi. “Paranın adalet ve diğer Amerikan değerlerinden daha önemli olduğu yönündeki açıklamalarınızdan oldukça endişe duyduk.” ifadesi kullanılan mektupta, ayrıca Kaşıkçı olayı ile ilgisi bulunan Suudi yetkililerin istihbaratına sahip olup olmadığı, eğer varsa da bunların ABD Kongresi’nde bir an önce teslim edilmesi çağrısı yer aldı. Küresel Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası‘na göre Trump’ın 120 gün içerisinde talep edilen tüm bilgileri ve olayla ilgili kişilere yönelik yaptırım kararlarını açıklama zorunluluğu bulunuyor.

New York Times, Suudi Arabistan’ın istihbarat elemanını sorumlu tutmaya hazırlandığına dair yeni bir iddia ortaya attı.

Suudi Arabistan’ın planlarından haberdar olduğunu belirttiği 3 kaynaktan aldığı haberde, Suudilerin Prens Selman’a yakın isimlerden General Assiri‘yi cinayetten sorumlu tutmaya hazırlandığı öğrenildi. Yine gazetede yer alan haberde “Suudi yöneticilerin, General Assiri’nin Muhammed bin Selman’dan Kaşıkçı’yı yakalaması için sözlü yetki aldığını ancak Assiri’nin bu yetkiyi ya yanlış anlayarak ya da yetkilerini aşarak gazeteciyi öldürdüğünü söyleyeceklerini” şeklinde bilgi alındığı belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum