Yatırım yapmaya başla!

Trump: Brexit Anlaşması ABD-İngiltere Ticaretini Tehdit Ediyor, AB içinse Harika!

ABD Başkanı Donald Trump, dün yaptığı açıklamada Brexit anlaşmasının gelecekteki bir ABD-İngiltere anlaşmasını tehlikeye atabileceğini söyledi. Detaylar şöyle;
Trump: Brexit Anlaşması ABD-İngiltere Ticaretini Tehdit Ediyor, AB içinse Harika!

ABD Başkanı Donald Trump, Pazartesi günü yaptığı açıklamada İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasına izin veren anlaşmanın gelecekteki bir ABD-İngiltere anlaşmasını tehlikeye atabileceğini söyledi. Trump’ın yorumları, İngiltere Başbakanı Theresa May’in iki hafta içinde taslak Brexit anlaşmasına Parlamento’dan yeteri kadar onay almaya çalıştığı bir zamanda gelmesi dikkat çekti.

Keza bu, aldığı geniş eleştiriler nedeniyle göz korkutucu bir görevdi ve üzerine bir de Donald Trump’ın eleştirileri gelmişti. Yine de May, Birleşik Krallık’ın önümüzdeki yılın Mart ayında Avrupa Birliği’ni terk etmeye koyulduğu şartların tüm İngiliz halkı için faydalı olacağı yönündeki görüşlerini savunmaya devam etti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Brexit yorumu tüm dünyada yankı uyandırdı çünkü Trump bunun gelecekteki bir ABD-İngiltere anlaşmasını tehdit edeceğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Brexit YorumuWestminster ile Avrupa Birliği’nin 27 diğer devlet başkanı arasındaki anlaşma hakkındaki sorulara dikkat çekici bir şekilde yanıt veren Trump; “Bu Avrupa Birliği için harika bir anlaşma gibi görünüyor” dedi. Beyaz Saray’ın dışındaki gazetecilere konuşan Trump, “Birleşik Krallık’ın ticaret yapıp yapmamaya izin verilip verilmediğine dikkatle bakmamız gerekiyor çünkü şu andaki anlaşmaya bakarsanız, bizimle ticaret yapamayabilirler. Ve bu iyi bir şey olmaz, buna niyet ettiklerini düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

İlgili haberlerde Trump’ın mevcut anlaşmanın İngiltere’nin dünyanın en büyük ekonomisi ile serbest ticaret anlaşmasını müzakere etmesine izin vermeme olasılığını düşündüğü belirtildi.

Trump: Brexit Anlaşması ABD-İngiltere Ticaretini Tehdit EdiyorÖte yandan Trump’ın anlaşmanın hangi hükmüyle ilgili olarak endişelendiğini açıklamadı bilgisi de verildi. Pazar günü Avrupa Birliği liderleriyle güvence altına alınan anlaşma uyarınca İngiltere’nin yakın ticaret ilişkilerinin devam etmesiyle bloktan ayrılacağı biliniyordu. Fakat bariz bir şekilde bölünmüş İngiltere Parlamentosu, Theresa May’in anlaşmanın 11 Aralık’ta onaylanmasını sağlamasını zora sokuyordu.

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra bir Downing Street sözcüsü, İngiltere’nin dünyanın dört bir yanındaki ülkelerle ticaret anlaşmaları imzalayabileceğini dile getirdi.

Downing Street Sözcüsü Sözcü ayrıca İngiltere Başbakanı Theresa May’in İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ile bir araya gelerek anlaşmasını savunmaya hazır olduğunun da üzerini çizdi. Ve May ile Jeremy Corbyn arasındaki televizyon tartışmasının 9 Aralık’ta, yani Parlamento seçimlerinden iki gün önce gerçekleşebileceğini bildirdi.

İngiltere Kabine Ofisi Bakanı David Lidington da verdiği bir demeçte Trump’ın yorumlarının beklenmedik olmadığını ve ABD ile ticaret anlaşması görüşmelerinin her zaman zor olacağını aktardı. ABD’nin zorlu bir müzakereci olduğunu dile getiren Lidington; “Trump her zaman önce Amerika’yı düşündüğünü açıkça söylemiştir, ben de İngiltere Başbakanı May’in önce İngiliz çıkarlarını gözetmesini beklerdim” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum