Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump, Bakanlar Kurulu Toplantısında Çin’i Daha Yüksek Tarifelerle Tehdit Etti

Eğer Çin bir ticaret anlaşması yapmazsa Donald Trump, çok daha yüksek tarife getireceğini dile getirdi.
Trump, Bakanlar Kurulu Toplantısında Çin’i Daha Yüksek Tarifelerle Tehdit Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, tarife konusundaki tehditlerine bir haftadan daha uzun süre ara vermiyor. Şimdi de Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında daha yüksek tarife tehdidinde bulundu.

Trump, Bakanlar Kurulu toplantısında, “Çin ile anlaşma yapmazsak tarifeleri daha da yükselteceğim,” ifadelerini kullandı. Ticaret konusundaki gelişmelere oldukça hassas olduğu kanıtlanan finansal piyasalar, Trump’ın son uyarısını görmezden gelmişe benziyor.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi, yaklaşık iki yıldır ticaret müzakerelerinde bir çıkmaz içine düştüler. Tam anlaşmaya yakın dediğimiz sırada, Trump’tan gelen bir yorum veya tehdit tüm büyünün bozulmasına neden oldu. Şimdi ise birinci aşama adı verilen ticaret anlaşması öncesinde yeniden sert yorumlar gelmeye başladı. Üstelik henüz anlaşmanın ne zaman imzalanacağı belli değil.

ABD ve Çin, Ekim ayında birinci aşama ticaret anlaşmasını kabul ettiler. Ancak Pekin ile Washinton o zamandan beri ülkelerin nasıl ilerleyecekleri konusunda karışık sinyaller gönderiyor.

Anlaşma Umutları Sürekli Azalıyor

Anlaşma Umutları Sürekli AzalıyorÇin Ticaret Bakanlığı sözcüsü, Kasım ayının başlarında her iki ülkenin de mevcut bazı tarifeleri aynı anda iptal etmeyi kabul ettiklerini söyledi. Ancak Trump buna itiraz etti ve böyle bir şeyi kabul etmediğini söyledi.

Bu sözleri, anlaşmaya yönelik umutları zayıflattı. Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow ise Trump’ın açıklamasından birkaç gün sonra anlaşmanın yakın olduğunu söyledi.

Hafta sonu iki tarafın üst düzey ticaret müzakerecilerinin bir telefon görüşmesi yaptığı ve yapıcı tartışmaların yaşandığı söylendi. Pazartesi günü bu iyimserlik fiyatlanırken, akşamına Pekin’in anlaşma konusunda karamsar olduğunu söyleyen bir hükümet kaynağı ile yeniden kara bulutlar anlaşmanın üzerini örttü.

ABD, Çin mallarına yaklaşık 500 milyar dolarlık tarife uyguladı. Çin ise Amerikan ürünlerinde yaklaşık 110 milyar dolarlık tarife ile misillemede bulundu.

Ticaret anlaşmasında Trump’ın yelkenleri suya indirmesi için bir neden, önündeki seçimler. Xi’nin bu konuda büyük bir avantaja sahip olduğu ve bu nedenle istediklerini yaptırma konusunda baskıcı olacağı söyleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu