Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Almanya’nın Savunma Harcamalarıyla Asla Mutlu Olmayacak

Eski Alman savunma şefi, Donald Trump’ın NATO harcamalarını artırarak mutlu olup olmayacağını sorguladı. İşte detaylar;
Trump Almanya’nın Savunma Harcamalarıyla Asla Mutlu Olmayacak
Yorum

Eski Almanya Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg, bugün CNBC’ye yaptığı açıklamada; ülkesinin NATO harcama hedeflerine ulaşmasının imkansız olabileceğini söyledi ve Başkan Donald Trump’ın konuyla ilgili herhangi bir sonuçtan memnun olup olmayacağını sorguladı.

Trump, Almanya gibi NATO müttefiklerini savunmaya katkılarını artırmaya çağırmış ve onları gayri safi yurtiçi hasılalarının yüzde 2’sini harcama taahhütlerine uymadıkları için eleştirmişti.

Ancak Karl-Theodor zu Guttenberg, Almanya’nın bu hedefe ulaşıp ulaşamayacağından şüpheli olduğunu dile getirdi.

Almanya'nın NATO Hedefine Ulaşması İmkansız “Donald Trump hiç mutlu olacak mı? Muhtemelen hayır, bu sayılara ulaşsalar bile ki ben neredeyse imkansız olduğunu düşünüyorum, Almanya’ya ya da onu o anda memnun edecek herhangi birine taş atacak bir sonraki şeyi bulacak” dedi. Bu noktada, Trump göreve geldiğinden beri ABD ile Almanya arasındaki ilişkinin, özellikle ticaret ve dış ilişkiler gibi alanlarda biraz gergin olduğu hatırlatıldı.

Zu Guttenberg, mevcut Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer için en önemli şey olduğunu düşündüğü yorumuyla da dikkat çekti.

Karl-Theodor zu Guttenberg Almanya Savunma Bakanı için En Önemli şey Ne Buna göre Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Almanya’nın askeri açıdan son derece güvenilir bir ortak olduğunu ve dünya çapındaki daha kötü yerlerde bile sorumluluk almaya istekli olduğunu göstermeliydi. “Ve sonra tabii ki yüzde 2 eşiğine yaklaşmak ama bu oldukça zor” diyerek Alman parlamentosu aracılığıyla savunma harcamalarında böyle bir artış elde etmenin zor olacağını ekledi.

Batı müttefikleri arasında başka bir gerilim noktası olan İran meselesine de değinen Eski Almanya Savunma Bakanı zu Guttenberg, son gelişmelere ilişkin bunun çok tehlikeli olduğunu söyledi. Kimsenin kesin bir şekilde savaşa doğru adım atacağını düşünmediğini bildiren eski savunma bakanı, ABD politik tayfından pek çok kişiyle konuştuğunu ve Trump’ın İran’a karşı savaş başlatarak yeniden seçilme şansını yıkmayacağını öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu