Yatırım yapmaya başla!

Donald Trump Almanya ile Rusya Arasındaki İlişkiyi Sert Eleştirdi

Donald Trump, NATO Zirvesi öncesinde Jens Stoltenberg ile bir araya gelerek, Almanya ile Rusya ilişkisi hakkında sert eleştirilerde bulundu. İşte detaylar;
Donald Trump Almanya ile Rusya Arasındaki İlişkiyi Sert Eleştirdi

ABD Başkanı Donald Trump, dünya gündemine hiç beklenmedik bir anda bomba gibi düşebiliyor. Çin’e uygulamaya başladığı ek gümrük vergisi tarifeleri ile küresel piyasaları karman çorman ederken, bugün Almanya ile Rusya arasındaki ilişkiyi sert bir dille eleştirdi. Almanya Başbakanı Merkel’den ise cevap gecikmedi.

Trump, “Almanya enerji için Rusya’ya yüksek düzeyde ödemeler yapıyor. Bu nedenle Almanya, Rusya’nın bir esiri,” dedi.

Trump Almanya Rusya'nın Esiri

Bu sözleriyle tüm dünyanın dikkatini çekmeyi yine başaran Trump, önemli zirve kapsamındaki çalışma kahvaltısında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir araya geldi. Trump’ın eleştirdiği konuların başında ise Almanya’nın savunma harcamalarını artırmaması ve Rusya ile yürütülen enerji işbirliği geldi. Bu kapsamda “Avrupa’yı Rusya’dan korumamız gerektiği söyleniyor. Öyleyse neden NATO ülkeleri enerji için Rusya’ya milyarlarca dolar ödüyor?” dedi.

Donald Trump, Almanya’nın Rusya ile petrol ve gaz anlaşmaları yapmasını “çok uygunsuz” olarak tanımladı.

Almanya Rusya İlişkisi Uygunsuz

Almanya’nın Rusya ile bir boru hattı üzerine anlaşma sağladığını ve bu sayede Rusya’nın doğalgaz ile Almanya’nın yüzde 70’ini kontrol edeceğini de söyledi. Trump’a göre; NATO müttefikleri 10 yıl içinde değil, “anında” savunma harcamalarını artırmalı. ABD’nin Almanya ve Fransa’yı korumak için yıllardır çok fazla para ödediğine de değindi.

Trump, Almanya’nın savunma harcamalarının da çok düşük bir seviyede olduğunu ve hemen yarın artırabileceklerini söyledi.

Almanya Savunma Harcamalarını Artırmalı

NATO müttefiklerinin savunma harcamaları ile ilgili olarak, “Bu kabul edilemez. Biz Almanya’yı, Fransa’yı, herkesi koruyoruz. Çok fazla para ödüyoruz. Yıllardır da bu şekilde devam ediyor. Başka ABD başkanları da bunu gündeme getirdi ama bu konuda hiçbir şey yapmadı. Ya anlamadılar ya da müdahil olmak istemediler. Ama bu bizim ülkemiz için büyük haksızlık,” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise ülkenin “bağımsız bir politika” yapmasından mutlu olduğunu dile getirdi.

Merkel Bağımsız Politikadan Memnun

Merkel, “bugün Federal Almanya Cumhuriyeti olarak özgürlüğümüzde birleştiğimizden dolayı bağımsız politika yapabileceğimizi ve kendi kararlarımızı verebileceğimizi söyleyebilmekten mutluyum,” ifadesini kullandı. Eskiden Almanya’nın bir bölümünün Sovyetler Birliği tarafından kontrol edildiği dönemde kendisinin de yaşadığını anımsattı ve iki Almanya’nın birleştiğine, Avrupa’nın bugün birleşmiş olduğuna dikkat çekti. Bunların NATO ile de ilgisi bulunduğunu dile getirdi.

Merkel, Almanya’nın NATO’ya çok şey borçlu olduğunu ancak ülkesinin de NATO için çok şey yaptığını ifade etti.

Almanya Nato'ya Çok Şey Borçlu

Almanya’nın askeri yeteneklerinin büyük bir bölümünü NATO’nun hizmetine sunduğunu kaydetti ve “Afganistan’da bugüne kadar yoğun şekilde yer alıyoruz. Böylelikle biz ABD’nin çıkarlarını da savunuyoruz,” ifadelerini kullandı. Galler’de alınan kararlara da bağlı olduklarını dile getiren Merkel, 2024 yılında 2015’e göre savunma için yüzde 80 daha fazla harcama yapacaklarını anlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum