Yatırım yapmaya başla!

Amerikan Arabalarını Sevmeyen Japonlara Trump’tan Baskı!

Donald Trump, Japonya ile ABD arasındaki otomobil ithalat dengesizliğine karşı bir şeyler yapılmasını istiyor!
Amerikan Arabalarını Sevmeyen Japonlara Trump’tan Baskı!

ABD Başkanı Trump bu seferde Japonya’daki Amerikan araba satışlarına kafayı taktı. Dün Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile Trump arasındaki görüşmenin detayında; Uzak Doğu ülke ekonomisine zarar vereceği düşünülen otomotiv sektörüne yönelik vergilerden konuşulmuştu. Uzun süredir ABD ile serbest ticaret anlaşmasında sert tutum izleyen Japonya’nın, şimdi ne yapacağı konuşuluyor.

Asya ülkelerine gönderilen ABD araçlarının çok küçük bir kısmını Japonya tercih ediyor. Ancak mevcut durumdan sonra ABD Başkanı’nın isteklerinin nasıl karşılanacağı merak konusu olmaya başladı. Detaylar aşağıda;

Japon Otomotiv Markaları ABD Satışlarında Oldukça İyiler

Japon Otomotiv Markaları ABD'de Satışlarında Oldukça İyilerGenel olarak baktığımızda iki ülke arasında otomotiv satışlarında uçurum diyebileceğimiz bir ticari farklar var. Toyota ve lüks markası Lexus‘la bile ABD araçları mücadelede zorlanıyor. Öte yandan Honda – Acura ve Nissan-Infiniti grupları da azımsanmayacak kadar ters topraklarda araç satabiliyor.

Rakamsal olarak baktığımızda; ABD’nin otomobillerde %2.5 ve kamyonlarda %25‘lik ithalat tarifelerine rağmen Japonlar %40’lık bir pazar payına sahip.

Trump Japonya’da Daha Fazla ABD Menşeli Araç Satılmasını İstiyor

Trump Japonya'da Dha Fazla ABD Menşeli Araç Satılması İstiyorİki ülke arasındaki dengesiz satışlar anlaşılan o ki Donald Trump’ı rahatsız etmiş. Asya pazarında satılan 3.2 milyon Amerikan otomobilin yalnızca 0.3’ünü Japonya tercih ediyor.

Genel şekli yorumlamak o kadar da zor değil. Amerikanlar Japon araçlarını seviyor, Japonlar Amerikan arabalarını sevmiyor. Uzak Doğu ülkesi insanlarının Mercedes ve BMW markalarının hızlı versiyon modellerini tercih ettiği bildirildi.

2018 yılının ilk 8 ayına baktığımızda bahsedilen Alman marka modellerinden Japonya’da 70 bin adetten fazla satılmış. Resmi döndürdüğümüzde ise ABD menşeli Jeep markası aynı dönemlerde 7 bin adet araç satabilmiş.

İki ülke arasındaki otomotiv anlaşmasında dengelerin nasıl sağlanacağı şimdilik bilinmiyor. Bir tarafta kendinden farklı bir pazarı ele geçirmiş Japon markalar, diğer tarafta ise modelleri tercih edilmeyen Amerikan markaları! Bakalım ikili görüşme ve anlaşmaların sonucunda neler yaşanacak…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum