Yatırım yapmaya başla!

Trump’ın 400’den Fazla Çin Ürünü için Vergi Muafiyeti Açıkladığı Belirtildi

ABD Başkanı Donald Trump, geçen yıl 400'den fazla Çin malına getirdiği vergileri geçici bir süre muaf tuttuğunu belirtti.
Trump’ın 400’den Fazla Çin Ürünü için Vergi Muafiyeti Açıkladığı Belirtildi

Amerika Birleşik Devletleri, Başkan Donald Trump’ın idaresinde geçen yıl getirilen bazı tarifelerin geçici olarak muaf tutulacağını belirtti. Bu muafiyetin 400’den fazla ürünü kapsadığı CNBC tarafından doğrulandı.

Haber, ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi tarafından Cuma günü yayımlanacak üç belgeye göre söylenirken, ilk olarak Politico isimli gazetecilik organizasyonu tarafından bildirildi.

İlk Politico YayımladıMuaf tutulan ürünler arasında toplam 437 ürün türü bulunuyor ve Noel ağacı ışıkları, plastik çubuklar, köpek tasmaları, baskılı devre kartları gibi ürünler yer alıyor. ABD’nin geçen yıl tarifelerle vurduğu 250 milyar dolarlık Çin malının da bu muafiyetin bir parçası olduğu söyleniyor.

Muafiyetler, belgelere göre Amerika Birleşik Devletleri’ndeki şirketler ve diğer kuruluşlar tarafından yapılan 1100’den fazla hariç tutma talebinden kaynaklandı.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi, her iki tarafın da diğerlerinin mallarına uyguladığı tarifeler nedeniyle bir yıldan uzun süredir ticaret anlaşmazlığı yaşıyor. Muafiyetlerin getirilmesi, ABD’li ve Çinli hükümet yetkililerinin Washington’da Ekim ayında beklenen üst düzey görüşmelere hazırlık için bir araya gelmesine denk geldi.

Hinrich Vakfı’nın araştırma görevlisi olan Stephen Olson, “En son muafiyetler, ABD’nin gümrük vergileri getirerek iç menfaatlere verdiği zararın kesin bir kabulü. Ancak zamanlama ilginç,” dedi.

ABD İç Menfaatleri Söz KonusuHer iki tarafın da şu anda daha fazla yükselişin istenmeyeceğini belirten Olson, bu nedenle Ekim müzakerelerinin öncesinde görüşmelerin en azından bozulmaya yol açmadan olumlu bir atmosferde geçmesi için çalışıldığını belirtti.

Belgeler üç istisna dizisini ortaya çıkarıyor:

  • 24 Eylül 2018 tarihine dayanan bir set olan 200 milyar dolarlık Çin malına uygulanan tarifeleri. Bu muafiyet 7 Ağustos 2020 tarihinde sona erecek.
  • 23 Ağustos 2018 tarihine dayanan bir set olan 16 milyar dolarlık Çin malına uygulanan tarifeleri. Bu muafiyet, bu ilanın yayınlanmasından tam bir yıl sonra sona erecek.
  • Diğer istisnalar ise 6 Temmuz 2018 tarihinde yürürlüğe giren 34 milyar dolarlık Çin malına uygulanan tarifeleri kapsıyor. Bunların muafiyeti de gelecek yıl bu zamanlara kadar sona erecek.

Geçen hafta Çin Maliye Bakanlığı, 16 ABD ürün hattının tarifelerden muaf tutulacağını açıklamıştı. Trump ise iki haftada bir 15 Ekim’e kadar 250 milyon dolarlık Çin malına uygulanan gümrük vergilerini artırmayı geciktireceğini söylemişti.

Çin Ticaret Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı, gazetecilerden bu konuda gelen sorulara henüz yanıt vermezken, uzmanlardan muafiyetlerle ilgili yorumlar geliyor.

Çinli Yetkililerden Cevap GelmediThe Economist Intelligence Unit’in küresel ticaret lideri olan Nick Marro, “ABD, daha önce nitelikli ABD mallarına bir tür tarife muafiyeti teklifinde bulunduğu için ticaret politikasında ani bir değişim gibi görünmüyor. Çin’in imtiyazından ziyade ABD’nin iç ekonomisine olan ticaret savaşı etkilerini dikkate alıyor. Ancak bu, Ekim ayında yapılacak ticaret görüşmelerinden önce bazı iyi niyetlerin oluşmasına yardımcı olabilir,” dedi.

Trump yönetimi, Çin telekomünikasyon devi Huawei’yi ABD tedarikçilerinin şirkete satışını etkili bir şekilde önleyen bir kara listeye eklemişti. Pekin, kendi adına güvenilmez varlıklar listesini açıklayarak hemen cevap vermişti.

Trump yönetimi başlangıçta Çin ile olan büyük ABD ticaret açığını azaltmaya odaklandı. Ancak anlaşmazlık ABD şirketlerinin yerel Çin pazarına sınırlı erişim ve Çin’e özel teknolojiyi teslim etmeye zorlanma konusundaki şikayetlerini artırdı. Hem ABD hem de Çin’deki şirketler, tarifelerden muaf olmak için ilgili hükümetlere başvuru yapabiliyorlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum